хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
ribi
вторник, 20 март 2018

Некоја вам блиска личност ќе ви овозможи да се ослободите од стравот и несигурноста. Со повеќе одлучност и самодоверба ќе ги прифатите сите понудени задачи, а вашите напори ќе ги дадат посакуваните резултати. Би можеле да чуете добри вести од пријателите кои живеат во друг град.

Подготвени сте да го замолите партнерот за некоја улога, но уште пред да го сторите тоа, тој ќе побара нешто од вас. Најпрво погрижете се за неговото барање, а потоа продолжете со вашето. 

март 2018

Овој месец стручно ќе се усовршите, ќе посетувате различни саеми, семинари и ќе имате поголем успех во презентирањето на соработката со странските партнери. Ако тоа бил вашиот план, тогаш можеби ќе добиете понуда за работа или работна соработка од една странска фирма, што позитивно ќе се одрази на вашата кариера и на финансиите. Од 9 март побавно ќе одат работите за кои се потребни инвестиции, бидејќи многу бавно ќе стигаат неопходните средства. Потрудете се да завземете подобри позиции и да се истакнете во полето на вашата професија. Ќе имате голем успех ако се занимавате со менаџмент и ако имате раководечка позиција. Можно е и унапредување. Ќе имате среќа во кариерата. Кон крајот на месецот можни се несогласувања со претпоставените. Не однесувајте се тврдоглаво. Невработените риби ќе имаат можност да соработуваат во еден научен проект или пак да започнат да работат во фирма која се занимава со трговија на странска роба.

Ако сте во врска, тогаш многу мали недоразбирања ќе имате со партнерот на крајот од месецот. Ќе биде потребно да најдете начин да се договорите околу тоа што е неопходно во вашата врска, бидејќи веќе долго време преовладува монотонија и двајцата сте напнати поради тоа. Неопходни се промени и нешто што ќе предизвика пеперутки во стомакот. Од 13 март ќе се влошат работите и потребно е да прифатите повеќе одговорности во вашата врска и да престанете да се однесувате тврдоглаво. По 23 март веќе е клучно време да ги решите заостанатите несогласувања и да ја подобрите врската. Ако сте слободни, ќе бидете разочарани поради тоа што повеќе нема романтични личности, но за брзо време ќе ви го смени мислењето личност, која ќе ја сметате за сродна душа. Конечно ќе се појави некој кој ќе ви овозможи да уживате во романтички излегувања на места кои сакате да ги посетувате. Театар, ресторани, уметнички изложби и концерти, тоа се местата каде што симпатијата ќе ве носи. На прв поглед ќе ви делува идеално, но внимавајте и првин убаво запознајте го потенцијалниот партнер. Не брзајте!

Првата половина од март ви носи стабилно и добро здравје. Потребна ви е поголема релаксација, движење и избегнувајте стресни околности. Во втората половина ќе имате чувствително здравје и ќе бидете подложни на вирусни инфекции и воспаленија пропратени со високи температури. Секојдневно консумирајте храна богата со протеини, која ви е потребна за зајакнување на имунитетот. Јадете бело месо, јајца, сирење, јогурт и морска риба. Од овошје јадете банани, јаболка и кокос.

Важни броеви за месец март: 6, 13, 17, 22, 25

2018

Вашиот позитивен многу пат ве спасил, дури и во тешките моментите. Така ќе биде и овој пат. Од оваа пролет сè ќе тргне на подобро. Една по една врата, сами ќе се отвараат. Ќе освоите симпатии на една личност од висока политичка симпатија. Тоа не ви е потребно, па затоа на културен начин извлечете се од ситуацијата. Здравствените проблеми ве очекуваат во летните месеци, како последица од труење од храна. Може да дојде и до болничко лечење, доколку не го проверувате рокот на траење на млечните производи. Зимата ќе ви отвори една работна можност која треба да пробате да ја искористите со својата мудрост.

Работа: Многу е важно во текот на целата година да останете позитивни, да ја задржите верата во себе и своите работни одлуки, без разлика на тоа што другите го зборуваат. Никој не знае низ што вие поминувате и зошто донесувате баш такви одлуки, затоа поштедете се од стресот и не се нервирајте поради тоа што другите го мислат. Зимата е најдобар период да се потрудите да искористите добри можности.

Љубов: Без поголеми промени во првите три месеци, а од април оние кои се сингл ќе ја запознаат својата сродна друша. Не се залетувајте и добро анализирајте го вашиот партнер.

Здравје: Задолжително посветете внимание на тоа што јадете и како се храните, особено во летниот период, кога се можни проблемо со варењето. Други здравствени проблеми нема да имате.

Останато за риби
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Риби е дванаесеттиот знак на хороскопот, а тоа е, исто така, последниот знак во хороскопскиот циклус. Елемент поврзан со рибите е водата. Астролозите сметаат дека токму како и самите риби, така и родените во овој зн...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Рибите се романтичен знак и сакаат да бидат заљубени. Гламурозните риби владеат со имагинацијата и се што прават е исполнето со магија и фантазија. Тие се нежни и чувствителни во однос на љубовта. Рибите се симболи...>> Хороскоп секс СЕКС Овие љубовници обично се отворени за сите начини на сексуално изразување. На моменти романтични и лигави, овие љубовници се, всушност, како камелеони. Затоа тешко е да се формулира нивниот стил на сексуално однесува...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Рибите се склони кон настинки и респираторни проблеми, а тие произлегуваат од слаб имунолошки систем. Затоа најдобро за рибите е да консумираат храна која вклучува многу брокули, моркови и малини, како и оброк од ле...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Емоционалните риби секогаш се обидуваат да ја балансираат својата потреба за исполнување на желбите кои тие си ги замислиле. Иако разумни, рибите не се практични како другите луѓе и сакаат да живеат како уметници, п...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Сложени и променливи, рибите се најголемите сонувачи меѓу знаците на хороскопот, еден вид вообразени души кои се секогаш во потрага за нешто повеќе. Дури и ако им се чини дека имаат се, рибите никогаш нема да ја зав...>>
Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано