хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
skorpija
вторник, 20 март 2018

Одличен период во кој сте полни со замисли и идеи. Ќе се воодушевите кога шефот ќе ви ја даде својата поддршка и ќе ви предложи некој нов проект. Во приватниот живот нема да ви недостасуваат иницијативи, а саканата личност со радост ќе ви го отстапи кормилото. Во моментите кои ги поминувате со пријатно друштво, внимавајте мобилниот да ви биде исклучен. 

Пред да продолжите понатака треба да решите некој проблем од минатото. Со партнерот имате одлична комуникација, па доколку ги одберете вистинските зборови тоа нема да ви претставува проблем. 

март 2018

Уште на почетокот на март ќе имате можност да започнете нов проект кој ќе биде поврзан со забава, угостителство и креативност. Покрај тоа, ве очекува повеќе успех и прилив на нови клиенти, ако се занимавате со здравство. Ќе остварите успешни договори со инвеститорите во врска со големи и долгорочни проекти кои можат да бидат поврзани со градежништво, спорт, забавни манифестации или научни истражувања. Поголема заработка ве очекува ако се занимавате со инвестиции, банкарство или платен промет. Планирајте да ја проширите својата понуда, посебно ако се бавите со трговија. Сите преговори кои ќе ги направите ќе бидат успешни. На крајот од месецот потребно е повеќе да се прилагодувате на околностите. Внимавајте повеќе и на финансиската состојба и не инвестирајте премногу. Невработените скорпии ќе бидат во можност да започнат свој бизнис, бидејќи ќе успеат да добијат донации или субвенции.

Ако сте во врска, тогаш на саканата личност ќе ѝ пружате искрени емоции и ќе знаете како да внесете повеќе радост, смеа и забава во вашата емотивна врска. Повеќе ќе излегувате на места за забава, односно повеќе ќе сакате да одите во ресторани, кино, театри, како и на уметнички манифестации и концерти. Во втората половина од месецот ќе има малку недоразбирања и несогласувања поради спротивни размислувања и ставови. Нема да можете да се согласувате со партнерот околку меѓусебни предлози и заеднички планови. Избегнувајте расправии. Ако не сте во врска, ќе се заљубите во некој кој ќе ви се допадне на прв поглед. Тоа е личност со надворешна убавина и длабоки чувства, со кои ќе ве освои. На почетокот ќе ви делува дека имате шанси да ја заведете вашата симпатија, но во втората половина на март ќе сфатите дека личноста е премногу емотивно чувствителна. Ќе дојде до будење на страстите, но тоа за брзо време ќе биде заменето со љубомора и преголеми очекувања. Сепак, шансата да влезете во врска постои.

Ве очекува нестабилно здравје и подложност на воспаленија, вирусни инфекции, па дури и повреди. Внимавајте, можно е воспаление со висока температура. Во втората половина од месецот ќе се подобри вашиот имунитет и ќе имате подобра физичка кондиција. Консумирајте храна со јаглехидрати и влакна, односно јадете повеќе житарици, овес, јачмен, морков, грав, грашок, суви смокви и урми.

Важни броеви за месец март: 7, 12, 14, 20, 26

2018

Еднаш одамна посакувавте баш ваков расплет на настаните. Ете како животот ги мести коцките во моментот кога најмалку се надевате. Но, не летајте превисоко бидејќи падот може многу да боли. Еден член од вашето семејство во тој период може да има големи здравствени проблеми, па затоа е добро да направите сè што можете за да помогнете. Кога станува збор за љубовната врска, вие сте влезени во една мирна фаза, а можно е да се појави трета личност која на кратко ќе ја наруши вашата складна љубовна хармонија.

Работа: Почетокот на годината може да биде совршен на работното место, така што ќе искористете сè што е во ваша можност. Исто така, трудете се да бидете на земја додека ги постигнувате успесите и не дозволувајте тоа да ве занесе, бидејќи втората половина од годината ќе ви биде потешка и ќе ви биде потребно повеќе стрпение за работите да ги изведете на правилниот пат.

Љубов: Љубовната ситуација е мирна и без поголеми проблеми. На крајот, можно е да се појават несогласувања поради мешањето на личност од страна, но вие и вашиот партнер нема да дозволите тоа да влијае врз вашата врска. Доколку пак не сте во љубовна врска, тогаш во летниот еприод ќе имате можност да се запознаете со личност за која нема да мислите дека е вистинската, но подоцна ќе се уверите дека таа е сè што ви е потребно.

 

Здравје: Вашето здравје ќе биде добро, но можно е член од вашето семејство да биде болен или пак некој близок пријател, па затоа бидете спремни максимално да помогнете.

Останато за скорпија
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Скорпија е осмиот знак во хороскопот, претставен преку малото осамено животно кое се крие во шуплини и под камења. На лицата родени во овој знак потребно им е време кое ќе го поминат сами со себе и ќе го искористат ...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Скорпијата владее со осмата куќа во хороскопот, куќата на интензивно сврзување. Овој знак поседува добар углед. Тој е познат како „секс" знак, љубоморен, сака да контролира, неодолив е, опсесивен... Сомнителни...>> Хороскоп секс СЕКС Сексуална природа на скорпиите може да биде доста сложена. Овие љубовници обично шират чувство на взаемен интензитет и длабочина во нивните сексуални желби, но тие се разликуваат во зависност од нивното ниво на разв...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Скорпиите имаат тенденција да акумулираат дополнителна тежина, особено околу стомакот. Овој тип на масти е во корелација со слабото варењето на храната или репродуктивна не рамнотежа. Затоа најдобар оброк за скорпии...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Дали сте размислувале да преминете преку скорпија кога станува збор за некоја бизнис зделка? Само ако имате животно осигурување! Терминаторот на хороскопските знаци пристигна. Смртоносната скорпија е опасна за сите ...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Комплексната и мистериозна скорпија е господар на чудни зделки. Никогаш не можете да знаете што се врти во главата на една скорпија кога се во прашање парите и бизнисот. Овие луѓе се моќни. Секогаш сакаат да даваат ...>>
Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано