хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
strelec
вторник, 20 март 2018

Ќе доживеете напредок во кариерата. Некој вам близок ќе ви го чува грбот и ќе ве поддржува во сите деловни планови. Но ако сакате да ги остварите другите соништа, ќе мора да бидете трпеливи и тактични. Ѕвездите не ви се наклонети за тоа. Треба да обрнете внимание на телото и здравјето: ако сакате да имате поубава линија, најдобро ќе биде да се откажете од слатките.

Во овој период ќе откриете дека со партнерот сте поблиски од кога било. Дури и ако сте кратко време заедно вие имате силна конекција. Направете сè што можете за да ја одржите.

март 2018

Ве очекува динамичен почеток на месецот кој ќе ви донесе несогласувања со претпоставените. Ќе се однесувате брзоплето, со што ќе дојдете до тешкотии во деловните преговори. Позитивната работа е тоа што ќе бидете прилагодливи и снаодливи, со што ќе успеете да ги решите несогласувањата и во четири очи ќе склучите важен договор, кој ќе ви носи добра заработка. Од 6 март ќе имате повеќе задоволство на работа. Ќе постигнете успех ако се занимавате со просвета или работа со деца и млади, а исто така и со естрада. Од 11 март не ризикувајте со парите и не уложувајте премногу. Кон крајот на месецот ќе започнете нешто ново, кое веќе долго време го посакувате. Невработените стрелци ќе успеат да добијат ново вработување, благодарение на успешните презентации на своите проекти и идеи. Ќе бидете вешти во преговорите.

Ако сте во љубовна врска, ќе имате недоразбирања и расправии со партнерот во врска со ситници околу кои не можете да се усогласите, а тие со текот на времето се натрупуваат. Време е да почнете да ги решавате проблемите, со цел да не се зголеми напнатоста во врската. Потребна ви е малку забава. Во втората половина од месецот повеќе внимание ќе посветите на заедничките планови и на подобрување на комуникацијата со партнерот. Ќе ви биде важно да разговарате за тоа што ви пречи и на двајцата. Потребна ви е комуникација, блискост и доверба. Ако не сте во врска, ќе се запознаете со личност која е комуникативна, забавна и интелигентна, а нејзините карактеристики ќе ве привлечат. Ќе излегувате во исто друштво, со што често ќе се сретнувате и ќе откриете дека имате слични интереси. Ќе дознаете дека вашата симпатија само што излегла од долга врска и дека сè уште пати за старата љубов. Тоа ќе ви отежни да започнете нова врска. Потребно е трпение.

Во првата половина од март ќе имате добро здравје. Ќе бидете исполнети со позитивна енергија и ќе бидете расположени за движење и излети во природа. Потребен ви е чист планински воздух. Во втората половина од март пак ќе имате чувствително здравје и можни се алергиски реакции на цветање. Консумирајте повеќе свежа храна, особено моркови, зелка и зелена салата, како и банани и авокадо.

Важни броеви за месец март: 7, 11, 16, 22, 25

2018

Оваа година ќе ви започне со вирусна инфекција, поради која ќе одложите многу интересно патување во странство. Но, патувањето ќе се оствари на есен. Имунитетот ви е многу ослабен, а сето тоа е последица од нездравата исхрана и недостатокот на физичка активност. Морате повеќе да се грижите за себе, бидејќи здравјето лесно се губи, а тешко се враќа. На работа очекувајте едно изненадно напредување, можно е дури и политичко ангажирање. Можеби, сепак е потребно да повлечете рачна. Не сте вие за политика. На есен ќе сретенете личност од детството, кога долго не сте ја виделе, а условите ќе придонесат тоа да прерасне во нешто озбилно.

Работа: Новите работни можности ќе ви се укажуваат во текот на целата година. Ако една одбиете, ќе дојде друга и сè така додека не го донесете вистинскиот избор и не се одлучите за тоа што сакате да го работите. Можно е и да заминете во странство. Добро размислете пред таа одлука. Можно е да се сплеткате и во политички работи.

Љубов: Озбилна и пријатна средба ве очекува на есен, кога во вашиот живот ќе влезе една личност која многу долго не сте ја виделе, а спрема која отсекогаш сте имале некакви емоции, а и она спрема вас. Убаво размислете пред да се впуштите во авантура или сериозна врска со таа личност.

Здравје: Почетокот на годината нема да биде совршен, затоа е потребно да се грижите многу за себе. Подобрете ја исхраната и бидете повеќе физички активни, ако сакате да го одржувате здравјето во добра состојба.

Останато за стрелец
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Стрелец е деветтиот знак на хороскопот, а  луѓето родени во овој знак се желни за знаење и нови искуства. Тие се секогаш спремни за патување на нови дестинации, сакаат да искусат нови авантури, да запознаат нов...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Во љубовта, стрелецот е полн со противречности. Претставен преку симболот на кентаур, митско суштество половина коњ-половина човек, тој е воден од страна на животинскиот инстинкт и човечкото просветлено размислување...>> Хороскоп секс СЕКС Стрелецот сексот го третира како спорт. Овие љубовници се директни во смисла на нивните сексуални желби и потреби. Тие се отворени и сакаат да се забавуваат во кревет. Смеењето и позитивната енергија е она што ги во...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Кај овој знак, заштитата против исцрпеност започнува со една лажица енергија наутро т.е. со чаша свежо исцеден сок од портокал, наместо кафе. Можат да избегнат артритис во колковите или бутовите со елиминирање на до...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Нескротливиот, среќен стрелец е добар за да го имате во тим за продажба - тој најверојатно ќе ја оствари својата цел, пред ненамерно да го навреди клиентот. Стрелците сакаат да се забавуваат, да бидат насмеани, да с...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Oние родени во овој знак сакаат да трошат и обично имаат пари со кои можaт да си го дозволат тоа. Стрелецот, исто така, се смета за еден од најсреќните хороскопски знаци. Може да се каже дека она што ги прави стрелц...>>
Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано