хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
bliznaci
среда, 24 јануари 2018

Денес пронајдете начин да се организирате, без разлика за што се работи. Вие ја имате потребната креативност за тоа и имате време да испланирате се. Ако нештата во последно време ве збунуваат, денес ќе најдете начин да им дадете смисла. Ќе слезете од седмо небо и балансот ќе ви се врати.

јануари 2018

Ситуацијата на работа ќе излезе од контрола за многу кратко време.

Додека не процените самите што треба да правите, одберете ја стратегијата на набљудувач. Вашите намери засега држете ги за себе. Цензурирајте го вашиот брз јазик сè вистинскиот момент. Топлината на празничните, семејни собири сè уште го грее вашето срце. Понекогаш сакате преку целата година да биде сè така идилично. Нема причина да не биде, ако вложите време и желба за негување на добрата традиција. Вашите најблиски се секогаш тука за вас, бидете и вие за нис кога е најпотребно.

Важни броеви за месец јануари: 6, 10, 14, 21 и 25

2018

Сè она што го планирате во првиот месец од новата година, ќе се сруши како кула од карти. Понекогаш е подобра да си поставувате помали цели во чие остварување ќе можете повеќе да уживате, отколку големи цели кои се тешки за остварување. За среќа, во тешките моменти на работа, ќе имате потполна поддршка од личност која навистина се грижи за вас и која ќе ви покаже колку ве сака. Во летниот период очекувајте повик од роднина од странство. Размислете убаво околу повикот, за потоа да не се каете. Понекогаш е подобро да имате мирен сон, отколку несигурна работа. Есента ќе ви донесе мали, здравствени проблеми со кардиоваскуларниот систем. Потрудете се некое време да ја смените исхраната.

Работа: 2018 година не е баш најповолна за вас, барем за поголемиот дел. Тоа ќе се одрази и на вашата финансиска состојба, па затоа не очекувајте премногу. Бидете спремни на секакви проблеми и препреки, но ако сте доволно силни и храбри сите успешно ќе ги совладате и од сите ситуации ќе искочите посилни и со поголемо искуство. Кон крајот на годината ситуацијата ќе се подобри, затоа бидете трпеливи, не очајувајте, бидејќи лошите работи на крајот ќе се заменат со добри.

Љубов: Низ целата турбулентна и не така совршена година ќе имате поддршка од саканата личност, која постојано ќе биде покрај вас и ќе ве сака без разлика на сè. Никогаш не го заборавајте тоа. Во тешките периоди ќе сфатите кој навистина ви значи и што во вашиот живот има најголема смисла, што е тоа за кое треба да се борите и кон што треба да стремите во иднина.

Здравје: Во првата половина од годината, вашето здравје нема драстично да се промени, додека пак на почетокот на втората половина можни се мали проблеми со срцето, но ништо сериозно. Грижете се за себе, внимавајте на тоа што јадете и што размислувате, редовно правете контроли и нема да имате некои сериозни проблеми во текот на целата година.

Останато за близнаци
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Близнаци е третиот знак во хороскопот, а луѓето родени во овој знак се познати по тоа што сакаат да зборуваат! Движечката сила зад разговорот со Близнаците е нивниот ум. Близнаците се интелектуално наклонети, љубопи...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Како знак, Близнаците имаат многустранa личност, па затоа тешко наоѓаат партнер кој е компатибилен со нив. Тие живеат за да флертуваат! Додворувањето е нивниот апсолутен фаворит. Близнаците знаат да бидат способни ...>> Хороскоп секс СЕКС Кога Венера или Марс се во знакот на близнаци, тогаш користете ги зборовите во креветот. Валканитe зборови и бакнувањето ги заведува! Со овие љубители на говорот, интелектуалниот разговор за време на сексот може да ...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Морковите се број еден сојузник на близнаците. Храната за подобрување на видот или еден морков на ден, исто така го намалува ризикот од рак на белите дробови, дури и меѓу поранешните пушачи. Малините пак се добри за...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Близнаците се одлични ако работат како посредници бидејќи сакаат да зборуваат. На близнаците им е особено лесно да остварат контакти и да ги одржат истите. Потребна им е динамика, бидејки ако работата станува едноли...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Променливи, непредвидливи, близнаците уживаат во трошење на своите пари, а ретко се грижат од каде ќе дојде следниот извор на истите. Нивната харизма сигурно ќе доведе до нешто ново! Близнаците не го заморуваат свој...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано