хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
lav
среда, 24 јануари 2018

Вашата најголема сила е вашиот независен дух, но денес на тој дух ќе му треба помош од пријателите и колегите. Нема потреба да се оптоварувате - на секој човек му е потребна помош понекогаш, а за вас тоа ќе значи побрзо остварување на нештата. Ќе имате и поголема самодоверба и на крај ќе добиете и признание за трудот.

јануари 2018

Романтичниот снежен крајолик полека се топи и открива сè што сте закопале пред Новата година.

Екстравагантниот декември (и којзнае колку месеци пред тоа) дојде да наплати. Бесцелно ја префрлате кривицата на другите работи. Стиснете ги забите, заштедете колку што можете повеќе и платете ги сметките. Поскромниот начин на живот ќе ви го врати едноставното (и ефтино) дружење со пријателите. Најдобрите забави се оние непланираните, најдобрите пријатели се оние кои секаде ве следат, а најубавите љубовни приказни почнуваат сосема случајно.

Важни броеви за месец јануари: 3, 8, 12, 17 и 22

2018

Личноста која ја запознавте на новогодишната ноќ, изненадно се појави, но брзо ќе изчезне од вашиот живот. Подобро е да не се врзувате премногу за таа личност, бидејќи таа врска уште на самиот почеток е осудена на пропаст. Пролетта ќе донесе сериозни проблеми со алергиските реакции. Редно време е да направите алерго тест и да пробате да ги намалите тие ужасни симптоми. Кога најмалку ќе се надевате, ќе добиете повик за соработка и тоа од личност која не ја познавате најдобро. Сето тоа ќе ви изгледа како невозможна мисија, но вреди да се проба. Не можете ништо да изгубите. Кон крајот на летото ве очекуваат помали проблеми во сообраќајот, затоа чувајте се.

Работа: Почетокот на годината ќе ви биде изненаден, бидејќи не сте очекувале промени на полошо. Сепак, тоа ќе трае многу кратко бидејќи на пролет значително ќе ја подобрите вашата финансиска ситуација. Во втората половина од годината ве очекуваат многу добри понуди за странство. Убаво размислете пред да донесете конечна одлука.

Љубов: Оваа година можно е да биде навистина бурна уште од самиот почеток. Не опуштајте се премногу и не радувајте се пред време, бидејќи таквите врски не траат долго. Доколку не сте во сериозна врска или брак, тогаш вистинската личност за вас ќе се појави кон крајот на летото, кога веќе ќе почнете да го губите трпението. Не предавајте се, бидејќи и таа личност долго време ве чека вас.

Здравје: Мали проблеми со алергијата ќе ве следат во поголемиот дел од годината. Освен тоа, не би требало да имате поголеми проблеми со здравјето, секако ако повеќе се грижите за себе.

Останато за лав
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Лавот е петти знак во хороскопот. Овие луѓе е невозможно да не се приметат, бидејќи тие сакаат да бидат во центарот на вниманието. Тие се амбициозни, креативни и прават секакви напори да се забавуваат и да ги забаву...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Романтичари по природа, полни со љубов, а кога љубат, тогаш сакаат цел свет да дознае за тоа. Лавовите сакаат драма која всушност владее со знакот. Ако не постои романса и огномет што го осветлува небото, тогаш не и...>> Хороскоп секс СЕКС Кај лавот фантазиите често се вртат околу посветеност и внимание. Овие луѓе најлесно можат да бидат заведени од партнер кој мисли дека тие се богови или божици. Нивната гордост прави тие да се присилуваат да бидат н...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Здравјето на срцето е од примарна важност за лавовите, бидејќи тоа е нивниот владеачки орган. Најдобро е да избегнуваат пржена храна која ги блокира артериите. Печеното месо е многу поздраво, но мора и да се отстран...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Ако има некој кој сака да биде во центарот на вниманието, тоа е лавот. И зошто да не? Оние родени под овој знак се горди, енергични, уверени - светот не може да помогне, но може да гледа! Лавовите се фокусирани во н...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Ѕвездата на хороскопот пристигна! Лавот сака да биде во центарот на вниманието и да ја восхитува публиката. Тој, исто така, сака убавина и богатството, секогаш опкружен со златен сјај. Лавовите цврсто веруваат дека ...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано