хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
strelec
сабота, 23 септември 2017

Ако сте зафатени со проблемите на заедницата, вашите неодамнешни напори ќе ве донесат во очите на јавноста. Иако уживате во восхитот кој ви го пружаат вашите блиски, можеби е време да се повлечете од пиедесталот и да работите со луѓето.

септември 2017

Повеќе ќе бидете посветени на работата отколку на семејството. Ќе размислувате за вашата иднина и ќе започнете со планови како да ги остварите вашите професионални цели. Ќе успете да создадете еден свој свет во кој напорно ќе работите и ќе бидете полни со самодоверба.

На работното место ќе се чувствувате одлични и ќе имате голем напредок. Вашето семејство ќе ужива во вашиот успех и ќе ве поддржува иако голем дел од време ќе бидете отсутни од дома. Наредниот период ќе ви биде исполнет со среќа и весело расположение. Финансиската состојба ќе ви биде одлична и нема да се двоумите за тоа како да ги трошите парите. Исто така ќе успеете и да заштедите поголема сума.

Постојано ќе бидете опкружени со вашите пријатели и ќе присуствувате на голем број забави. Кога станува збор за љубовта, овој месец ќе имате повеќе можности да започнете љубовна врска. Доколку веќе сте во сериозна врска, спремете се за запросување! Доколку пак сте во брак, тогаш ќе почнете со планирање на бебе.

Здравјето исто така ќе ви биде одлично и ќе се чувствувате полни со енергија. Но, по овој период подобро е да одвоите време за одмор и релаксирање.

2017

 

Ако не ви оди сè од рака, не се плашете да побарате помош од оние кои имаат повеќе искуство од вас.


Работа и финансии

Во претходната година ви беше важно да напредувате во поглед на кариерата и финансискиот статус, но во 2017-та ќе ви биде напорно толку многу да планирате. Планирањето на иднината моментално најдобро е да го оставите настрана.

Во 2017-та потребно е да се концентрирате на работите кои ќе ви носат задоволство и така, сè ќе биде во ред.

Но, тоа не значи дека треба целосно да заборавите на работата и да назадувате во поглед на кариерата.

Ако не сте вработени, најдобро време за барање на работа се месеците февруари и мај. А, ако сте вработени, очекувајте потешкотии и бидете подготвени да се справите со нив.


Љубов, семејство и социјален живот

Оваа година како ретко која година досега ви дава најмногу шанси за склопување на нова врска и нова љубов. А, нема сомнеж дека сите слободни Стрелци со нетрпение долго го чекаат ова време.

Новата љубов ќе ја пронајдете во знакот на Вага, а најдобар период за тоа е месец декември.

Од друга страна, оваа година ќе се покаже како проблематична во поглед на семејните односи и пријателствата.

Вие ќе бидете во максимална форма, а тоа може да предизвика љубомора кај одредени пријатели кои ќе се чувствуваат загрозено додека се во ваша близина. Немојте да донесувате важни одлуки, ама не се ни ограничувајте.

До крајот на годината, вашите вистински пријатели ќе останат покрај вас, како и една навистина посебна личност.


Здравје

Здравствената состојба ќе ви биде далеку подобра од минатата година, пред сè затоа што ќе успеете да се ослободите од стресот и после долго време, нормално да спиете. Ќе ви биде потребно време да воспоставите баланс, па најдобро е да почнете уште од почетокот на годината со здрави навики.

 

Останато за стрелец
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Стрелец е деветтиот знак на хороскопот, а  луѓето родени во овој знак се желни за знаење и нови искуства. Тие се секогаш спремни за патување на нови дестинации, сакаат да искусат нови авантури, да запознаат нов...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Во љубовта, стрелецот е полн со противречности. Претставен преку симболот на кентаур, митско суштество половина коњ-половина човек, тој е воден од страна на животинскиот инстинкт и човечкото просветлено размислување...>> Хороскоп секс СЕКС Стрелецот сексот го третира како спорт. Овие љубовници се директни во смисла на нивните сексуални желби и потреби. Тие се отворени и сакаат да се забавуваат во кревет. Смеењето и позитивната енергија е она што ги во...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Кај овој знак, заштитата против исцрпеност започнува со една лажица енергија наутро т.е. со чаша свежо исцеден сок од портокал, наместо кафе. Можат да избегнат артритис во колковите или бутовите со елиминирање на до...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Нескротливиот, среќен стрелец е добар за да го имате во тим за продажба - тој најверојатно ќе ја оствари својата цел, пред ненамерно да го навреди клиентот. Стрелците сакаат да се забавуваат, да бидат насмеани, да с...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Oние родени во овој знак сакаат да трошат и обично имаат пари со кои можaт да си го дозволат тоа. Стрелецот, исто така, се смета за еден од најсреќните хороскопски знаци. Може да се каже дека она што ги прави стрелц...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

На влав му гледале на кафе:

– Аууу ќе одиш некаде на пат.

– А патарини ќе има?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...сите лебеди во Англија се сопственост на кралицата.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Луѓето ќе се ѕверат, дајте им добра причина. – Хери Винстон

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Taiva
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано