хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
bik
понеделник, 11 декември 2017

Денес не се чувствувате баш најдобро. Пробајте да останете дома и да ги решите проблемите кои ве мачат. Советите од пријателите вообичаено се добредојдени, но во овој момент би можел само да ве збуни дополнително. 

ноември 2017

Првата недела на ноември може да ви донесе пријатни вести кои сè уште не се официјални. Се наоѓате во период на големи животни одлуки. Секое брзање, особено во првата недела на ноември, не се препорачува. Сè што се однесува до промените во врска со вашата иднина, споделете го со блиските пријатели и размислете за нивниот поглед на ситуацијата. Не треба да заборавите дека на почетокот од месецот во вашето соѕвездие влегува Венера што ветува успех во сите полиња на животот.

Дали да се влезе во тајна врска или што понатаму со партнерот со кој сте во тајна врска, ќе знаете кон крајот на првата седмица на ноември. Самите чувствувате дека заслужувате повеќе и ќе размислувате на вам својствен начин. Одлучни сте вашиот љубовен живот да го свртите во своја корист и конечно да бидете задоволни. Повеќето од вас најмногу ќе размислуваат за нов почеток, добри промени. Од тоа колку и дали ќе учествувате во промените зависи вашето остварување. Сакате стабилен партнер кој е одговорен и знае што сака. Бидете трпеливи, ќе има сè повеќе прилики за нови познанства. Втората половина од месецот ви овозможува љубов со повозрасна личност. Ќе се појави некој кој носи униформа и кој често патува. Смирувањето до кое не дојде на почетокот од ноември, ќе се активира на крајот од месецот.

2017

Ова ќе биде година на доста напори, но и адекватни награди.


Работа и финансии

Можеби ќе се соочувате со кризи и проблеми на работен план, но не барајте непријатели на страна, посебно во вашите колеги. Најголемиот непријател кој ќе го имате ќе бидете самите вие.

Ве очекуваат премногу грижи на финансиски и деловен план, но наместо да се концентрирате на нив, најдобро е да се посветите на вашите вештини и квалитети и да верувате дека можете одлично да си ја завршите работата.

Ако сакате да заработите повеќе пари, знајте дека ќе морате напорно да работите, а напорната работа најмногу ќе ви се исплати во периодот од 6-ти мај до 31-ви јуни 2017-та година. Кредитите избегнувајте ги по секоја цена.


Љубов, семејство и социјален живот

Едно е сигурно, дека оваа година ќе добиете многу поддршка и помош од пријателите, семејството и саканите. Оваа година и романтиката цело време ќе ви биде на врв. Вашата способност да комуницирате, да се отворите и доверите на партнерот ќе допринесе во зацврстувањето на врската.

Исто така, и довербата која ја имате еден кон друг ќе игра клучна улога во вашата врска. Во периодот меѓу јуни и јули наредната година, многу е важно да бидете посебно толерантни и трпеливи со саканата личност.

Заедничкиот одмор ќе ја разбуди страста во вашата врска, советува хороскопот за Бикот, па важно е ова да го имате на ум кога ќе го планирате годишниот одмор.

Ако сте во потрага по нова љубов, побарајте ја во знакот на Девица.


Здравје

Оваа година ќе имате многу напредок кога е во прашање вашето здравје, посебно физичкото. Критичен период ќе ви биде меѓу 22-ри октомври и 8-ми декември кога ќе бидете изложени на многу стрес и ќе бидете склони кон настинки.

Јадете ја онаа храна која има за цел да ви ја подобри циркулацијата, бидејќи токму таа ви е слаба точка. Во попладневните часови пијте повеќе чаеви за да ве смират.

Останато за бик
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Бикот, вториот знак во хороскопот, за разлика од Овенот кој ја сака играта, бикот ги сака наградите по играта. Физичките задоволства и материјалните добра се она во што уживаат припадниците на овој знак. Тие сакаат ...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Бикот е старомоден тип кога станува збор за љубовта. Тој е комплексна комбинација на цврстина и чувствителност. За надворешниот свет тој може да биде сосема различен, но однатре тој е безнадежен романтичар кој ја ба...>> Хороскоп секс СЕКС Кога Венера или Марс се во знакот на бик, неговата сексуална природа ги вклучува сите сетила. Допирот и мирисот се исклучително важни за овие љубовници. Toj e физички најактивен кога станува збор за сексуалната игр...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Желбата за слаткo и маснотии е најголемата слабост на бикот. Наместо тешки и масни торти, може да пробаат пудинг со малини или јагоди. Или пак парче ананас, кое исто така, може да заврши одлична работа бидејки има а...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Бикот може слободно да се смета за пчела-работник во хороскопот. Тој е сигурен и лојален, со леснотија работи кога има добар тимски играч. Исто така е практичен и темелен, како што му доликува на знак чиј елемент е ...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Стабилниот бик знае како да раководи со парите. Оние родени под овој знак се одлични со пари, веројатно затоа што знаат да ги ценат. Тие, исто така сакаат добар живот, кој обично чини многу пари. За среќа, на бикот ...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Пред операција анестезиологот го прашува Трпе:
– Сакаш анестезија која е покриена со твоето здравствено осигурување или приватно?
– Дајте ми од таа што е покриена со осигурувањето.
– Договорено. Нани ми нани…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...растенијата имаат чувства.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Ако поставиш прашање, значи дека веќе знаеш половина од одговорот. - Кинеска поговорка

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Cosmostore baner
ladybook СВЕЖО
Taiva