хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
strelec
понеделник, 11 декември 2017

Денес е идеален ден за да научите нови работи. Пребарувајте на интернет или прочитајте некоја книга за работи кои ве интересирале уште од претходно, а никогаш не сте имале време да им обрнете внимание.

ноември 2017

Дадени ви се големи можности во текот на ноември. Работата кон која сте се стремеле веќе подолго време, сега ќе ви се отвори. Направете селекција и определете се за вашите цели. Седејќи на два стола, особено во првата половина на ноември, ќе ги пропуштите дадените прилики. Ова е месец на докажување и важни промени. Доаѓањето на нова личност во деловното опкружување, најавува добри промени за вас.

Средбата до која ќе дојде на јавно место, на почетокот од ноември, ќе ви остави убав впечаток. Како што ќе одминува времето, некои околности повторно ве наведуваат на контакт. Веќе при втората, третата средба, ќе почувствувате поголем интерес и задоволство. Може да се придвижи врска која има убава иднина. Ноември инаку ви носи важна љубовна приказна, особено ако сте излегле од тешка врска или брак. Бурно реагирате при првата средба со личност која ќе ја запознаете преку деловни активности. Сè она што ви доаѓа преку деловните контакти, ви носи голема среќа. Кога станува збор за смирување, не реагирајте на првиот обид на партнерот. Оставете го да се докаже преку конкретни постапки. Втората половина од месецот ви овозможува љубов со влијателна или повозрасна личност.

2017

 

Ако не ви оди сè од рака, не се плашете да побарате помош од оние кои имаат повеќе искуство од вас.


Работа и финансии

Во претходната година ви беше важно да напредувате во поглед на кариерата и финансискиот статус, но во 2017-та ќе ви биде напорно толку многу да планирате. Планирањето на иднината моментално најдобро е да го оставите настрана.

Во 2017-та потребно е да се концентрирате на работите кои ќе ви носат задоволство и така, сè ќе биде во ред.

Но, тоа не значи дека треба целосно да заборавите на работата и да назадувате во поглед на кариерата.

Ако не сте вработени, најдобро време за барање на работа се месеците февруари и мај. А, ако сте вработени, очекувајте потешкотии и бидете подготвени да се справите со нив.


Љубов, семејство и социјален живот

Оваа година како ретко која година досега ви дава најмногу шанси за склопување на нова врска и нова љубов. А, нема сомнеж дека сите слободни Стрелци со нетрпение долго го чекаат ова време.

Новата љубов ќе ја пронајдете во знакот на Вага, а најдобар период за тоа е месец декември.

Од друга страна, оваа година ќе се покаже како проблематична во поглед на семејните односи и пријателствата.

Вие ќе бидете во максимална форма, а тоа може да предизвика љубомора кај одредени пријатели кои ќе се чувствуваат загрозено додека се во ваша близина. Немојте да донесувате важни одлуки, ама не се ни ограничувајте.

До крајот на годината, вашите вистински пријатели ќе останат покрај вас, како и една навистина посебна личност.


Здравје

Здравствената состојба ќе ви биде далеку подобра од минатата година, пред сè затоа што ќе успеете да се ослободите од стресот и после долго време, нормално да спиете. Ќе ви биде потребно време да воспоставите баланс, па најдобро е да почнете уште од почетокот на годината со здрави навики.

 

Останато за стрелец
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Стрелец е деветтиот знак на хороскопот, а  луѓето родени во овој знак се желни за знаење и нови искуства. Тие се секогаш спремни за патување на нови дестинации, сакаат да искусат нови авантури, да запознаат нов...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Во љубовта, стрелецот е полн со противречности. Претставен преку симболот на кентаур, митско суштество половина коњ-половина човек, тој е воден од страна на животинскиот инстинкт и човечкото просветлено размислување...>> Хороскоп секс СЕКС Стрелецот сексот го третира како спорт. Овие љубовници се директни во смисла на нивните сексуални желби и потреби. Тие се отворени и сакаат да се забавуваат во кревет. Смеењето и позитивната енергија е она што ги во...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Кај овој знак, заштитата против исцрпеност започнува со една лажица енергија наутро т.е. со чаша свежо исцеден сок од портокал, наместо кафе. Можат да избегнат артритис во колковите или бутовите со елиминирање на до...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Нескротливиот, среќен стрелец е добар за да го имате во тим за продажба - тој најверојатно ќе ја оствари својата цел, пред ненамерно да го навреди клиентот. Стрелците сакаат да се забавуваат, да бидат насмеани, да с...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Oние родени во овој знак сакаат да трошат и обично имаат пари со кои можaт да си го дозволат тоа. Стрелецот, исто така, се смета за еден од најсреќните хороскопски знаци. Може да се каже дека она што ги прави стрелц...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Пред операција анестезиологот го прашува Трпе:
– Сакаш анестезија која е покриена со твоето здравствено осигурување или приватно?
– Дајте ми од таа што е покриена со осигурувањето.
– Договорено. Нани ми нани…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...растенијата имаат чувства.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Ако поставиш прашање, значи дека веќе знаеш половина од одговорот. - Кинеска поговорка

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
ladybook СВЕЖО
Taiva