хороскоп игри музика
ХОРОСКОП
Дневен, месечен и годишен хороскоп
vodolija
понеделник, 11 декември 2017

Денес ќе се чувствувате нераположено и тажно поради некој проблем што веќе долго време ве мачи, па затоа побарајте поддршка и рамо за плачење од вашиот најдобар пријател. Разговарајте за проблемот и обидете се заеднички да најдете решение.

ноември 2017

Ноември за вас може да биде многу успешен месец. Самиот почеток на ноември придвижува некои важни ситуации. Можеби во прв момент нема да ги препознаете, но немојте да се грижите, тоа е влијание кое ќе помине, но до 10-ти ноември може да донесе пад на концентрацијата. Како што ќе одминува месецот, така ќе доаѓа сè поповолно влијание, за да на крајот од месецот го завршите она што сте го започнале.

Почетокот од ноември ја нагласува тајната љубов и симпатиите. Сè она што е тајно, ќе ви донесе задоволства. Ако сте во врска или во брак, внимавајте на туѓи сплетки и озборувања, особено ако темата е вашиот партнер.  Во првата половина од месецот не ви се препорачува влегување во врска со многу повозрасен партнер, или личност која негативно размислува за сè. Ова е само предупредување, што би требало да избегнувате, за да се заштитите себеси и партнерот од страдање и болка. Ве очекува страсна врска, исклучителна личност. Потоа тука е и една Девица. Ако дојдете во контакт со ваков партнер, вие треба да ги придвижите љубовните случувања, партнерот не е сигурен во своите чувства. Неверојатно складен однос ќе остварите со партнер кој живее во странство или често патува. Тоа може да биде некој адвокат.

На почетокот од месецот може да ви биде намалена концентрацијата. Инаку, ви се враќа позитивната енергија, полни сте со елан.

2017

Годишниот хороскоп покажува дека 2017-та е поволна година, благодарение на положбата на планетите. Ве очекува мирна година во која ќе ги соберете плодовите од вложениот труд.


Работа и финансии

Можеби нема да доживеете спектакуларен финансиски успех, но секако ќе напредувате. Ако некои проекти не наидат на поддршка, тоа само ќе ве поттикне да истапите со нова и свежа идеја, и да бидете многу подобри од претходно.

Најдобро е да започнете нови проекти кон крајот на пролетта или да ги развивате оние кои веќе започнале да растат.

Запаметете, ослободувањето од стари идеи ќе ви помогне да се родат нови. Потрудете се да ги оставите долговите зад себе, како и проблемите со потрошувачката, за да направите простор за продуктивноста.

Трудете се да склопите деловни договори со Ваги и Лавови, тие ќе се покажат како најуспешни.

Ова е идеална година за Водолиите кои бараат работа, бидејќи некои ќе имаат шанса и да избираат меѓу повеќе.


Љубов, семејство и социјален живот

Ова е година на промени. Водолиите често ги избегнуваат романтичните и интимни односи на долги патеки, во корист на својата независност, но 2017-та ќе биде поинаква - емотивна. Тоа значи дека ќе влезете во врска на која ќе ѝ дадете шанса да стане подлабока.

До есен, можностите да го отворите срцето се најголеми.

Ако барате нов партнер, побарајте го во знакот на Вага или Стрелец.

Колку и да се чувствувате неподготвени во моментот, оваа година треба да се обидувате. Време е да се ослободите од внатрешните стравови и малку повеќе да им верувате на луѓето.

Вашата креативна и ексцентрична природа ќе ви помогне да постигнете заедништво, не ја потиснувајте.


Здравје

На здравото тело му е потребен смирен ум, затоа работете на внатрешниот мир и спокојството. Обидете се да избегнувате стресни ситуации и проблеми во кои директно не сте вклучени. Имајте на ум дека срцето ви е слаба точка секогаш и испланирајте активности како би се релаксирале. Внесувајте повеќе магнезиум.

Останато за водолија
Хорскоп општоОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ Водолија е единаесеттиот знак на хороскопот. Овие луѓе се хуманитарни, добротворни и сакаат да придонесат во тоа светот да биде подобро место за живеење. Сакаат да споделуваат со светот и се мошне дарежливи. Тие се ...>> Хороскоп љубовЉУБОВ Кога станува збор за љубовта, водолијата е навистина интересно суштество. Тaa e идеалист кој верува во вистинска љубов и е секогаш во потрага по најдобар пријател и сродна душа, двете заедно. Од друга страна, овој з...>> Хороскоп секс СЕКС Кај водолијата постои „земи или остави" стил кој може да биде секси или лош, во зависност од публиката. Тие немаат репутација за топлина во водењето љубов. Своите мисли и фантазии знаат како да ги искажат, бид...>> Хороскоп здравјеЗДРАВЈЕ Нивниот нервен систем работи на висока фреквенција, така што треба да јадат храна која ќе ги приземји и стабилизира. Посните протеини се од суштинско значење, особено за појадок. Можат да се обидат со појадок базира...>> Хороскоп кариера КАРИЕРА Водолиите, кога е во прашање кариерата, сакаат да имаат многу луѓе околу себе. Тие се хуманитарци, пред се, и идеалисти во своите верувања. Непрофитните организации и синдикатите се таму каде што сакаат да бидат - н...>> Хороскоп финансииФИНАНСИИ Оние родени под овој знак уживаат во помагање на другите, особено преку добротворни организации. Парите, за добро или за лошо, не се на врвот на листата на водолиите. Секоја пара која доаѓа кај овие луѓе е повеќе од...>>
Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Пред операција анестезиологот го прашува Трпе:
– Сакаш анестезија која е покриена со твоето здравствено осигурување или приватно?
– Дајте ми од таа што е покриена со осигурувањето.
– Договорено. Нани ми нани…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...растенијата имаат чувства.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Ако поставиш прашање, значи дека веќе знаеш половина од одговорот. - Кинеска поговорка

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Cosmostore baner
ladybook СВЕЖО
Taiva