хороскоп игри музика
ВТОРНИК, 11 ЈУЛИ 2017
Направете сами - освежителна лимонада !

Освежете се за време на топлите летни денови со лимонада по ваш избор! Правењето на овие пијалаци ќе ви одземе малку време и пари, а истовремено ќе ве забавува. Боровинка,босилек и црн чај се вкусовите кои ние ги одбравме за вас. Природно, здраво и вкусно - погледнете како да ги направите самите! 

Лимонада со босилек 

Состојки:

 • 1/4 шолја шеќер

 • 1/4 шолја свежо скинати листови босилек

 • 1/3 шолја свежо исцеден лимон (2 големи лимони)

 • вода

 • мраз

Измешајте го шеќерот во 1/4 шолја вода, потоа ставете во микробранова печка на силно околу 45 секунди, а потоа мешајте додека не се стопи шеќерот. Измешајте го сокот од лимон со свежиот босилек и со дрвена лажица притиснете врз свежите листови за да се добие потребната арома. Додадете ја водата со шеќер и коцки мраз по желба. 

Лимонада со боровинка и нане

Состојки:

 • 1 шолја свежо исцеден лимон

 • 3/4 шолја шеќер

 • 4 шолји вода

 • 1 шолја свежи боровинки 

 • 1/3 шолја свежо нане

Исцедете го лимонот во поголем бокал, додадете шеќер и вода, а потоа промешајте. Додадете боровинки и свежо нане и сервирајте.

Лимонада со црн чај 

Состојки:

Чај

 • 6 ќесички црн чај

 • 6 шолји вода

Лимонада 

 • 1 шолја шеќер

 • 1 шолја вода

 • 1 шолја сок од лимон (4-6 лимони)

Припремете 6 чашки вода за варење, потоа додадете ги ќесичките црн чај и оставете околу 10 минути. Загрејте ја водата со шеќерот во мал сад сè додека шеќерот не се стопи. Во меѓувреме исцедете го лимонот. Измешајте го сокот од лимон, водата со шеќер и чајот. Оставете го во фрижидер околу еден час. Доколку има силен вкус, само додадете ладна вода.

Уживајте !

 

Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
taiva nova god 2018
ladybook најчитано