хороскоп игри музика
ПЕТОК, 01 СЕПТЕМВРИ 2017
Зошто е добро да му пеете на вашето бебе?

Децата се најголемата радост, но додека се бебиња животот на родителите навистина знае да биде тежок. Тоа е така бидејќи бебињата понекогаш е навистина тешко да се смират, а кога ќе се смират тоа може да трае кратко. Кога вашето бебе плаче, во поголемиот дел од времето сигурно не сте сигурни што е тоа што го вознемирува, а вие едноставно не знаете што да направите за да го смирите.

post cover photo

Според одредени истражувања докажано е дека најдобар начин за да го смирите вашето бебе е наместо да му зборувате, да му пеете. Голем број на истражувања се спроведени на оваа тема и надгледувано е како зборувањето и како пеењето му делува на едно бебе или мало дете. Голем број на бебиња побрзо се смируваат кога ќе слушнат како мајката или таткото му пеат, додека пак кога само зборуваат тоа не се случува веднаш или не се случува воопшто. Исто така, емотивната самоконтрола кај бебињата и малите деца не е развиена, а пеењето им помага да ја развијат оваа вештина. 

Истражувањето било спроведено на 30 здрави бебиња, на возраст од шест до девет месеци. Со истражувањето е докажано дека пеењето помага бебето побрзо да се смири и да биде смирено подолг период. Дури и во темна соба, без играчки, со црни ѕидови, женскиот глас кој пее позитивно влијае и ја намалува вознемиреноста кај бебињата. Оваа информација е навистина корисна за сите мајки. Отсега почесто пејте му на вашето бебе и помогнете му подолго време да се чувствува смирено и спокојно. 

 

Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
taiva nova god 2018
ladybook најчитано