хороскоп игри музика
ВТОРНИК, 17 ОКТОМВРИ 2017
Најдобрите свадбени фотографии направени во 2017 кои навистина ќе ве воодушеват

Денот на свадбата е еден од најважните денови во животот на младите, заљубени луѓе, па затоа поголемиот дел од паровите се трудат својата свадба да ја организираат на најдобриот начин и да ја направат навистина посебна и неверојатна. Поради тоа им е навистина важно да го најдат вистинскиот фотограф кој ќе може на најдобар начин да ги овековечи сите посебни и прекрасни моменти од тој ден. Фотографиите од свадбата се спомени кои остануваат засекогаш, спомени од прослава каде што се собрани сите ваши блиски луѓе со цел да ја прослават вашата љубов.

Можеби веќе сте направиле свадба и одвреме-навреме уживате да одвојувате неколку часа за заедно со вашиот партнер да ги разгледате фотографиите од вашата свадба. Тие фотографии навистина будат убави и посебни чувства. Доколку сè уште не сте во брак, тогаш со сигурност понекогаш размислувате за тоа како би сакале да се фотографирате на денот на вашата свадба и какви фотографии би сакале да ви останат за спомен.

Луѓето низ целиот свет обожаваат да се фотографираат на денот на нивната свадба. Голем број од свадбените фотографии сигуно ви се познати, начинот на кој се фотографираат младите и начинот на кој се претставува нивната љубов. Но, голем број на фотографи имаат свој уникатен начин на фотографирање и се трудат да направат навистина посебни свадбени фотографии. Во оваа галерија можете да ги погледнете најдобрите свадбени фотографии направени во 2017 години, а ќе забележите како дел од нив ќе разбудат во вас различни чувства. Тоа значи дека фотографите одлично ја завршиле својата работа и успеале да ја пренесат порака којашто ја сакаат. Уживајте!Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано