хороскоп игри музика
СРЕДА, 01 НОЕМВРИ 2017
Нискокалорични бомбици - 88 калории

Дали некогаш сте пробале торта со морков? Тортата со морков е навистина вкусна, но содржи голем број на калории, кои сигурно не ви се потребни во деновите кога сакате да ги намалите вишокот килограми. Но, како да издржите неколку дена а да не уживате во вкусот на некој убав десерт? 

Овој рецепт сигурно ќе ви се допадне, бидејќи овие нискокалорични бомбици не само што сте слатки и вкусни, туку тие не содржат големо количество калории и го снабдуваат вашиот организам со протеини.

Состојки

 • 1 шолја сурови индиски оревчиња

 • 3/4 шолја овес

 • 1/2 шолја суви урми

 • 100 гр незасладена каша од јаболка

 • 1 ванилин шеќер

 • 1/2 лажичка цимет

 • 1/4 лажичка мелено мускатно оревче

 • 1/8 лажичка каранфилче

 • 1 рендан морков

 • 1/2 шолја сечкани ореви

 • 1/3 шолја незасладен кокос

Начин на подготовка

Во блендер ставете ги индиските оревчиња, овесот, урмите, кашата од јаболка, ванилин шеќерот и зачините. Мешајте неколку минути додека не добиете смеса слична на тесто. Потоа, додадете ги ренданиот морков и оревите и убаво изблендирајте. Смесата којашто ќе ја добиете треба да биде малку леплива. Во посебен сад ставете го кокосот. 

Од смесата земајте помали делови и правете мали топчиња, кои потоа ќе ги валкате во кокосот. Сите топчиња наредете ги на чиста хартија за готвење. Оставете во фрижидерот, најмалку 30 минути за да се оладат. Уживајте во ова вкусно задоволство, кое секое содржи околу 88 калории!

 

 

Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva nova god 2018
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано