хороскоп игри музика
ВТОРНИК, 21 НОЕМВРИ 2017
Причини зошто јогата е одлична за бремените жени

Зошто бремените жени треба да практикуваат јога?

post cover photo

Запознавање на телото

Во текот на бременоста, вашето тело се менува и јогата е одличен начин да дознаете како да се запознаете и да ги следите промените кои ви се случуваат. Јогата ќе ви помогне да откриете што точно му одговара на вашето тело и што навистина му е потребно. На тој начин ќе бидете свесни за своето тело и промените кои се случуваат и многу полесно ќе воспоставите врска со бебето кое расте во вас.

Смиреност

Една од најдобрите работи кај јогата е тоа што многу придонесува во чувството на смиреност и рамнотежа. Со балансирањето на дишењето и јога позициите, вие можете да научите да успорите, длабоко да вдишете и смирено да ги прифатите сите промени низ кои поминувате. Исто така, вежбите за дишење можат многу да ви помогнат кога ќе почне породувањето, бидејќи колку сте посмирени и поопуштени, толку болките ќе бидат со помал интезитет и породувањето брзо ќе напредува.

Држење

Како што поминува времето, стомакот расте и на голем број бремени жени тоа им претставува оптеретување за рбетот, што може да доведе до свиткување на рамениците. Јогата ќе ви помогне да ги зајакнете мускулите на грбот и рамениците и ќе ви помогне да го подобрите држењето.

Дружење

За време на часовите можете да се запознаете со голем број на жени, со кои ќе може да ги споделите вашите искуства и грижи околу бременоста. Многу подобро ќе се чувствувате кога ќе слушнете дека и другите бремени жени поминуваат низ истото како и вие.

Дури ако одлучите да практикувате јога во вашиот дом, препорачливо е одвреме-навреме да посетите некој час и да вежбате во група, бидејќи дружењето многу пријатно ќе ви делува, а инструкторот ќе ви покаже кои вежби се најдобри да ги правите.

 

Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
taiva nova god 2018
ladybook најчитано