хороскоп игри музика
ПЕТОК, 05 ЈАНУАРИ 2018
Парис Хилтон му кажа „да“ на Крис Зилка

Пред речиси една година Парис Хилтон објави фотографии со своето ново момче и сподели со јавноста дека е во љубовна врска. Пред неколку дена таа на својот профил на Инстаграм сподели фотографии и видео од моментот како нејзиното момче ја запросува. Парис возбудена и среќна му кажа Да на Крис Зилка!

post cover photo

Кажав Да! Многу сум среќна и возбудена што сум верена со љубовта на мојот живот. Мојот најдобар пријател и мојата сродна душа. Совршениот за мене во секој поглед. Се чувствувам како најсреќната девојка на светот! Ти си мојот остварен сон! Ти благодарам што ми покажа дека бајките навистина постојат, напиша Парис под фотографиите.

 

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

Таа исто така сподели и видео, на кое нејзиното момче ја запросува, а таа му одговара со позитивен одговор. Најромантичниот момент во мојот живот, напиша таа.

 

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

36-годишната наследничка и 32-годишниот актер се верија за време на нивниот одмор во Аспен, Колорадо. Прексрасната вест навистина привлече големо внимание кај обожавателите, но тоа што највеќе го привлече вниманието на читателите е прстенот со кој Крис ја запроси својата девојка. Дијамантскиот прстен, вреден 2 милиони долари, сега ја краси раката на Парис, а пред неколку дена таа објави и фотографија на својот профил под која напиша Дијамантите се вечни.

 

 

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Наредните денови после празниците:
– Да го фрлам ли или ќе го јадеш?
– А, расипано ли е?
– Ако планираш да го јадеш, не е расипано!

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...до ден-денес, кралицата Елизабета има испратено над 50.000 божиќни картички.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Напиши нешто вредно за читање или направи нешто вредно да се пишува за него - Бенџамин Френклин.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva hidro
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано