хороскоп игри музика
СРЕДА, 07 ФЕВРУАРИ 2018
Мантил - модна приказна што не излегува од мода

Кој може да ја заборави сцената од Breakfast at Tiffany's кога Одри Хепберн и Џорџ Пепард се бакнуваат на дождот или пак кога Ингрид Бергман го напушта Хемфри Богарт засекогаш во Casablanca. Ова не се само моменти од класичните филмови, тие прикажуваат и едно од историските парчиња облека - мантилот.

post cover photo

Ова парче облека го паметиме уште од Втората светска војна, но всушност британското општество почнало да го носи 6 децении порано. Најпрво се сметало за спортска облека и симбол на џентлмен со авантуристички дух, како што потврдува и истражувачот Сер Ернест Шаклтон, кој ова палто го носел на своето патување на Антарктикот во 1907 година.

Постојат две приказни за создавањето на ова палто. Првата е дека во 1879 Томас Бурбери го патентирал мантилот откако ја развил неговата ткаенина што потоа ја нарекол габардин и е отпорна на вода. Втората е дека во 1850 компанијата Акуаскутум го создала новото водоотпорно палто. Ниеден од двата брендови не ја добил битката во ова сценарио.

За време на Првата светска војна, офицерите (но не и обичните војници) започнало да го носат новото водоотпорно палто. Првите водоотпорни капути дизајнирани од Бурбери и Акуаскутум се покажале како одлични во воената средина благодарение на дизајнот на рамениците што го покажувал ранкот на еден офицер, џебовите кои биле погодни за пиштолот и идеалната должина до потоленици (за да не се валкаат од калта). 

Откако завршила војната, носењето на овие капути не завршило. Тие продолжиле да се носат и за време на Втората светска војна. Меѓутоа, сега и жените се приклучиле кон оваа популарна мода. Мерилин Монро го носеше во 1960 во филмот Let's Make Love, а исто така и Бриџид Бардо во 1962 во филмот Love on a Pillow. Оттогаш, мантилот е присутен во плакарот на секој маж, жена, гангстер, детектив... 

Ова палто поминало долг животен пат: од битки до модни писти, од бајонети до блогери, го носеле офицери и вработени, принцези и уметници... што засекогаш ќе остане во мода.

 

Извлечи колаче порака
Виц

– За што те судеа?

– За мито.

– А како те ослободија?

– Со мито.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се свари јајце од ној, потребни се околу 40 минути.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Образованието е најмоќното оружје што можете да го употребите за да го промените светот. – Нелсон Мандела

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано