хороскоп игри музика
СРЕДА, 14 ФЕВРУАРИ 2018
Тој е вистинскиот - и вашето тело го знае тоа!

Како вашето тело знае дека тој е вистинскиот?

Дали се сеќавате на тоа неопсливо чувство што ви се раѓа кога ќе ја запознаете личноста која прави да се чувствувате како да цветате однатре? Феноменот наречен „пеперутки во стомакот“.

Си го живеете животот со секојденвните проблеми и ситуации и еден ден ја среќавате личноста што ви буди чувства за кои пред тоа не сте ни знаеле дека постоеле. Ове човечко суштество е странец кој го познавате само 10 минути, а ви се чини дека срцето ќе ви излезе, а истовремено е толку пријатно и познато чувство.

post cover photo

Но, како да знаете дали тој е вистинскиот? Дали постојат посебни сигнали што ќе ви покажат дека таа личност ви е судена?

Една работа, засекогаш ќе остане точна. Чувството во стомакот. Затоа, кога станува збор за срцето, треба да посветите внимание на сигналите што ви ги испраќа вашето тело. Меѓутоа, тоа не значи дека треба да го „исклучите“ разумното размислување, ако вашето тело поминува низ овие телесни искуства кога сте заедно, можеби тој навистина е „вистинскиот“ за вас.

Вашето срце е исполнето со вистинска среќа

Запознавањето на оваа личност ќе ви ја отвори вратата од сосема нов свет кој не сте го спознале досега. Секојпат кога размислувате за вашата врска, не можете да поверувате колку сте среќни и благодарни што токму оваа личност е дел од вашиот живот. И секојпат кога вашите очи ќе се сретнат, чувствувате таква возбуда што сакате да останете прегрнати со оваа личност додека на светот не му дојде крајот.

Висока мотивација

Самата помисла на оваа личност која ви е толку драга, прави да се чувствувате полни со живот и оптимизам и покрај неа се чувствувате дека можете да го освоите светот.

Овде не се работи за емоционална зависност, овде се работи за меѓусебна поддршка и безусловно охрабрување. Да имате личност која ве заслужува и обратно, има моќ да ве стимулира да постигнете високи цели.

Се чувствувате мирно и спокојно

Дали постои подобро чувство од чувството после работа кога вашиот партнер ќе ви пружи топла прегратка. Најнакрај, чувство за кое сите живееме. Единствената личност која може да ве смири и да направи да се чувствувате безгрижно е токму таа личност. Колку и да е тежок животот, тој ќе биде најбезбедното место кадешто вашата душа се успокојува без ниту една грижа.

Не можете да го тргнете својот поглед од него

Можете да забележите дека понекогаш само го гледате во очите и го набљудувате неговото лице. Ја набљудувате секоја црта, секоја линија, секој детал и секоја мана. И знаете дека покрај вас е личност со која вреди да го поминете животот. Тоа е чиста поврзаност што се случува еднаш на сто години.

Зависни од мирисот на неговата кожа

Колку чувства и спомени се собрани само во еден мирис. Дури и кога нема парфем на неговата кожа, уникатниот природен мирис на неговата кожа едноставно ве полудува и обзема со страст.

Длабока поврзаност      

Кога неговото срце тагува и вашето сочувствува. Кога тој е среќен и вашето срце се насмевнува, и повеќе од неговото. Заедничката длабока поврзаност развива високо чувство за емпатија, па така низ што и да поминувате, поминувате заедно.

Не можете да си го замислите денот без него

Кога сте заедно, времете престанува да постои. Можете да седите со часови и на крај, и тоа не е доволно. Во истата минута кога ќе си тргнете по својот пат вечерта, веќе ви недостига допирот. Ако ова чувство трае и по неколку години, длабоко во срцето знаете дека сте ја пронашле вистинската личност.

Вашите спомени секогаш измамуваат насмевка

Низ годините сте направиле толку многу совршени, бајковити моменти и спомени и ви се чини како да го знаете цел живот, а сепак вашата љубов сè повеќе цвета.

Целосно свои

Кога станува збор за врски, најважната работа е да ја пронајдете личност со која ќе ги споделите сите тие засрамувачки и застрашувачки карактеристики, а истовремено да не се чувствувате засрамено. Чувството на слобода да ја разголите својата душа и да му верувате безусловно, тоа е љубовта.

Страст која не гасне

Никогаш порано не сте се чувствувале вака. Огномет во вашето срце, пламен во вашите очи, страст во креветот. Без разлика колку време поминало откако сте заедно, сè уште сте луди еден за друг, а се чини како чувството, во секој момент, да станува сè поинтензивно.

Ви честитаме, ја пронајдовте вашата вистинска личност!

 

 

Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано