хороскоп игри музика
ЧЕТВРТОК, 01 МАРТ 2018
Протеинската диета на Кејт Хадсон - совети и мислење

Во едно интервју, објавено пред неколку недели, актерката Кејт Хадсон, која е зависник од здрава исхрана и спорт (тренира два часа секој ден) раскажува за нејзината претежно протеинска исхрана. Таа изјави: „Јадам зеленчук и зрнеста храна со месо, риба и тофу. Многу малку млечни производи, без шеќер и нула глутенски производи.“

Но, кои се добрите и лошите страни на диета која целосно се фокусира на внесот на протеини? Како да се балансира на здрав начин, без да му се наштети на телото? Диетичарката Ана Косовиќ, од тимот Песоформа, ги дава своите совети и мислење.

post cover photo

Предности на протеинската исхрана

„Вистина е дека протеините се најефективните макронутриенти за губење на тежината, бидејќи тие даваат чувство на ситост. Тие, исто така, го стимулираат метаболизмот, ја одржуваат чистата мускулна маса и го контролираат производството на инсулин, што има позитивно влијание врз вниманието, концентрацијата и спортските перформанси (како Кејт која е секогаш активна)“, објаснува експертката.

Колку протеини треба да се внесуваат?

Кога станува збор за протеините и за потребната количина, тоа е доста тешко да се процени, бидејќи потребната количина од протеини се менува со годините.

Новороденчиња: околу 10 грама дневно.

Тинејџери: околу 52 грама дневно.

Тинејџерки: околу 46 грама дневно.

Возрасни мажи: околу 56 грама дневно.

Возрасни жени: околу 46 грама дневно.

Список на храна

Што се однесува до храната што треба да се сервира на масата, доколку се решите за протеинскиот режим, најпрво треба да се консултирате со диетичари и нутриционисти, за да можете да ги подготвите вистинските комбинации храна.

 

 

 

Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано