хороскоп игри музика
ЧЕТВРТОК, 08 МАРТ 2018
Среќен Ден на жената: цитати од моќни дами кои ќе ве инспирираат

Денот на жената треба да биде ден кој ќе ве потсети дека секојдневно заслужувате почит, внимание и љубов. Никогаш не заборавајте на вашата сила и храброст, секогаш верувајте во себе и трудете се да ги исполните вашите соништа!

post cover photo

„За сите девојчиња кои гледаат, никогаш не се сомневајте дека сте вредни и моќни и дека ја заслужувате секоја шанса и можност во светот за да ги остварите вашите соништа.“ - Хилари Клинтон

„Ако еден маж може да уништи сè, зошто една девојка да не може да го промени тоа?“ - Малала Јусафзаи

„Ако сакате нешто да биде кажано, прашајте маж. Ако сакате нешто да биде направено, прашајте жена.“ - Маргарет Тачер

Многу луѓе се плашат да кажат што сакаат. Токму поради тоа не го добиваат тоа што го сакаат.“ – Мадона

„Ми требаше подолго време за да развијам глас, а сега кога го имам, нема да молчам.“ - Меделин Олбрајт

„Феминизмот нема за цел да ги направи жените силни. Жените веќе се силни. Се работи за менување на начинот на кој светот ја доживува силата.“ - Г.Д. Андерсон

„Се воодушевуваме на убавината на пеперутката, но ретко ги признаваме промените низ кои поминала за да ја достигне таа убавина.“ - Маја Ангелоу

„Жената со глас, по дефиниција, е силна жена.“ - Мелинда Гејтс

„Постои нешто посебно кај жените кои доминираат во светот на мажите. Потребна е сила, интелигенција, бестрашност и нерви за да не се прифати „не“ како одговор.“ - Ријана

„Не постои граница за тоа ние, како жени, што можеме да постигнеме.“ - Мишел Обама

Кој е вашиот омилен цитат, кој секогаш ве мотивира?

Среќен 8 март!

 

Извлечи колаче порака
Виц

Комшивката ѝ вика на Трпана:

– Комшике, абе детето многу ви се дере!

А Трпана и враќа:

– А што да правам? Да го ставам на вибрации?

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
dermaplus

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...депресијата е резултат на размислување повеќе од потребно, притоа создавајќи проблеми кои никогаш не ни постоеле.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Без разлика што ќе се соочите со многу порази, никогаш не треба да бидете поразени. – Маја Анџелоу

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано