хороскоп игри музика
ЧЕТВРТОК, 05 ЈАНУАРИ 2017
Како да се ослободите од токсините во телото?

Нашите тела се добри во филтрирање на токсините кои ги внесуваме преку храна или дишење. Но некогаш на телото му е потребна помош за да може полесно да се ослободи од нив. Овие 6 совети ќе ви помогнат полесно да го исчистите телото.

Јадете здрава храна  

Чисто месо, овошје, зеленчук и житарици е она што треба да јадете. Оваа храна му помага на телотот да се ослободи од токсините кои сте ги внеле со конзумирање на брза и нездрава храна. Ако ја исклучите брзата храна од вашата исхарана ќе го намилите внесувањето на масти и шеќери и ќе се чувствувате полни со енергија.

Пијте зелен чај

Зелениот чај е богат со антиоксиданти кои го забрзуваат вашиот метаболизам. Исто така тој го хидратира вашето тело и помага за заштита на организмот од настински.

Правете вежби за истегнување

Истегнувањето, особено кога се задржувате во една позиција подолго време му помага на кислоротот полесно да се движи низ телото. На овој начин се забрзува детоксикацијата и по кратко време ќе се почувствувате опуштени и релаксирани.

Направете винска терапија

Вино терапијата, се практикува уште од античките времиња, и служи за да се намали стресот и да се подмлади кожата, благодарение на содржината на полифенол во виното, која се бори против стареењето на кожата.

Пијте многу вода

Пиењето многу вода го забрзува процесот на детоксикација. Исто така пиењето многу вода има и други бенефити, како помека и поубава кожа и ги топи маснотиите. 

Потете се

Поинтензивни вежби, како кардио се одлични за тетоксикација на вашето тело. Тие му помагаат полесно да се ослободи од токсините преку кожата.   

Одете во сауна

Топлиот воздух во сауната, му помага на телото во процесот на потење и полесно ги исфрла токсините од него. Внимавајте после третманот во сауна, да го рехидрирате телото, бидејќи ќе имате недостаток не течности во него. 

Одете на масажа

Грижата за вашето тело треба да биде на врвот на вашите приоритети. Со додавање на терапевтска масажа во вашата секојдневна рутина, ќе се чувствувате, изгледате и едноставно ќе бидете повитални исполнети со позитивна енергија. Всушност, со самото ослободување на стресот ја подобрувате вашата виталност и психичка состојба.

Одеберете една од масажите во Garden Spa, кои и овој месец се на 50% попуст:

- Вулканска масажа 
- Вакум масажа на цело тело 
- Вакум масажа на грб
- Антистрес масажа 
- Кралска масажа 
- Релакс масажа 
- Шведска масажа 
- Спортска масажа 
- Кинеска масажа (Туи На)
- Масажа на лице, глава и скалп 
- Ароматерапија 
- Антицелулитна масажа 
- Парцијална масажа 
- Масажа на лице

Контакт:
ул. Леринска бр.2 1000 Skopje 
02 609 2191 
www.gardenspa.com.mk
facebook.com/HotelGardenSpaSkopje

ПР текст

 

Извлечи колаче порака
dermaplus
Виц

Млад дечко ги кине ливченцата на маргаритката и вели:

Во 19 век: – Ме сака, не ме сака…

Во 20 век: – Ќе спие со мене, нема да спие со мене…

Во 21 век: – Маж сум, жена сум…

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Target baner

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.
Знаевте ли дека...

...за да се исцица целата крв од телото на возрасен човек потребни се 1.120.000 комарци.

fraerlook na Ladybook
Цитат

Сите наши соништа може да се остварат, ако имаме храброст да тргнеме во нивна потрага - Волт Дизни.

fraerlook na Ladybook
ladybook галерија играј на пауза музиче ladybook
ADS
Bella Zimska Bajka
taiva hidro
ladybook СВЕЖО
ladybook најчитано