Gallery post cover photoИнтимен концерт на Влатко Стефановски ТриоПрисуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски
Gallery post cover photoМастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДоксНа два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ се најавуваат две, многу значајни програмски содржини.
Gallery post cover photoШто ќе гледаме на отворањето на MakedoxСо проекцијата на документарните филмови „Мизерикордија“ (Шпанија, Бразил/ 2019/ 22 мин.) на Ксавиер Марадес и „И сѐ стана песна“ (Ирска, Велика Британија/ 2019/ 92 мин.) на режисерот Шејмус Марфи во ...
Gallery post cover photo Доделени наградите на 10. МакедоксСветлината зрачеше од филмското платно, формирајќи приказни за луѓе и места кои досега не сме ги запознале. Научивме многу за нив, за нивните животи, за местата кои ги посетиле, за работите кои ги нап...
Gallery post cover photoКако целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?Ако имате редовна работа со полно работно време, сигурно понекогаш се чувствувате уморно или недоодморено и едвај чекате да дојде лето за да го искористите годишниот одмор. Но, која би била поентата н...
Gallery post cover photo10 години Излет и отворање на летно Сектор 909Утре, скопското кафуле „Излет“ одбележува 10 години од своето постоење. Прославата почнува во 17 часот и ќе трае се до 1 часот по полноќ. На годишнината на „Излет“ ќе настапи холандската легенда San...
Gallery post cover photoКако вашето бебе ви покажува дека ве сака?Секоја мајка сака да знае дека по непреспаните ноќи и целиот ден поминат во грижа за своето бебе, нејзниото малечко ја сака. Но, да бидеме реални малите бебиња и немаат некој особен начин на кој можат...
Gallery post cover photoФасцинантни факти за самозадоволувањетоСите го правиме, но девојките помалку зборуваат за тоа. Само 44% од жените признале дека мастурбираат во просек 4.7 пати месечно, наспроти 98% од мажите кои „се ослободуваат“ од стресот по 12 пати мес...

Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца

Имате време да ги подготвите сите потребни работи, а ние со нетрпение очекуваме да ги видиме фотографиите...
Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца (фото)

Работи во кои верувате, а не се точни!

Предрасуди, бабини верувања и верувања во кои луѓето биле принудени да веруваат затоа што немале друг или...
Работи во кои верувате, а не се точни! (фото)

РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО

Компанијата Рептил маркетии донесе одлука за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите ш...
РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО (фото)

Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната

Во последно време се водат дебати околу тоа дали и колку треба путерот да се употребува во исхраната, но ...
Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната (фото)

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Дали сакате да знаете што точно се случува во вашата глава? Или пак само сакате да се дознаете дали момче...
Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе! (фото)

Мрсна коса, а вие се брзате?!

На сите некогаш во животот нѝ се случува да имаме непредвиден состанок и да немаме време да ја измиеме ко...
Мрсна коса, а вие се брзате?! (фото)

Како секогаш да мирисате убаво

Понекогаш поради брзиот начин цел ден не се прибирате дома и на крајот на денот чувствувате како почнуват...
Како секогаш да мирисате убаво (фото)

Како да напишете добро CV

CV e скратеница од латинското „Curriculum vitae“, што значи историја на животот, резиме, или автобиографи...
Како да напишете добро CV (фото)

Омилени аксесоари за пролет 2019

Мачкасти очила, впечатливи обетки и црни беретки, беа дел од ланскиот тренд. Оваа година, трендсетерите о...

Модни трикови што секоја девојка треба да ги знае

Комбинации со проѕирна блуза

Мрсна коса, а вие се брзате?!

На сите некогаш во животот нѝ се случува да имаме непредвиден состанок и да немаме време да ја измиеме ко...

Како да ја забавите појавата на бели влакна

3 прашања кои треба да се запрашате пред да направите голема промена со својата коса

Како секогаш да мирисате убаво

Понекогаш поради брзиот начин цел ден не се прибирате дома и на крајот на денот чувствувате како почнуват...

Непријатен мирис „таму доле”

5 начини за брзо топење на 100 калории

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Дали сакате да знаете што точно се случува во вашата глава? Или пак само сакате да се дознаете дали момче...

Како да напишете добро CV

Кои грешки не смеете да ги направите кога имате интервју за работа!

10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба

Дали вашата спална соба е катчето каде што можете да се опуштите, релаксирате и мирно спиете по напорниот...

5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата

10 трикови со боја кои ќе ви го освежат домот

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com