Gallery post cover photoBloody Mary, коктел против мамурлакBloody Mary е еден од најпознатите коктели во светот. Тој има специфичен вкус поради зачините кои се ставаат во него. Воедно е популарен и поради тоа што се смета за пијалак против мамурлак. Прочитајт...
Gallery post cover photoВодич за aлтернативна и дополнителна медицинаТерминот "алтернативна терапија" се однесува на секој третман кој не спага во групата на западни медицински процедури. Покрај тоа, комплементарните и алтернативните терапии тешко може да се дефинираат...
Gallery post cover photoWhite RussianПрочитајте како да направите совршен White Russian коктел.
Gallery post cover photoЗа дамите со мрсна кожа - храна која треба почесто да ја консумиратеДоколку имате мрсна кожа тогаш препорачливо е да прочитате кои намирници се препорачливи да ги консумирате, а кои треба да ги избегнувате.
Gallery post cover photoТретирајте ја својата кожа со лимонЛимонот припаѓа во групата на цитрусни овошја, каде спаѓаат портокалот, мандарината, грејпфрутот и др. Не само што е евтин, тој е лесно достапен и повеќенаменски. Овој жолт плод содржи витамин Ц, вита...

РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО

Компанијата Рептил маркетии донесе одлука за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите ш...
РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО (фото)

Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната

Во последно време се водат дебати околу тоа дали и колку треба путерот да се употребува во исхраната, но ...
Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната (фото)

Интересни факти за Marilyn Monroe

Мерлин Монро е најпознатиот секс симбол на сите времиња, а за неа постојат неколку факти кои не се толку ...
Интересни факти за Marilyn Monroe (фото)

Што не е 8 МАРТ?

По повод Меѓународниот ден на жената, сакајќи да стават акцент на актуелноста на проблемите на жените во ...
Што не е 8 МАРТ? (фото)

Sex on the Beach

Најдобриот, летен, освежувачки коктел!
Sex on the Beach (фото)

Природни продукти кои ќе ја зачуваат младоста на вашата кожа

Природните препарати за нега на кожата стануваат се попопуларни откако жените сфатија дека козметиката и ...
Природни продукти кои ќе ја зачуваат младоста на вашата кожа (фото)

Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин

Многу фактори можат да влијаат на пореметување на вагиналната флора. Стресниот начин на живот, слабиот им...
Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин (фото)

Зелен пијалак за убава кожа

Овој зелен пијалак на интензивен начин jа чисти кожата и ги храни нејзините клетки. Напитокот се пие свеж...
Зелен пијалак за убава кожа (фото)

Модни трикови што секоја девојка треба да ги знае

Освен што ќе ви го олеснат животот, овие трикови ќе направат вашата гардероба да изгледа одлично. Tие пос...

Бидете несекојдневни со новата колекција на Bella!

Генијални трикови за спасување на уништената облека

3 прашања кои треба да се запрашате пред да направите голема промена со својата коса

Кога се подготвувате за нова промена, како фризура треба да бидете претпазливи ако промената која сакате ...

Трикови за совршено опавче

Kaко фарбата да ви трае подолго?

Зелен пијалак за убава кожа

Овој зелен пијалак на интензивен начин jа чисти кожата и ги храни нејзините клетки. Напитокот се пие свеж...

White lady

Коктел афродизијак "All Mixed Up"

10 мали промени кои ќе ви ja разубават спалната соба

Дали вашата спална соба е катчето каде што можете да се опуштите, релаксирате и мирно спиете по напорниот...

5 песни кои ќе ви ja подигнат самодовербата

10 трикови со боја кои ќе ви го освежат домот

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com