ХУМОР

Светските политичари во улога на негативците од Дизни

Oвие генијални илустрации на кои познатите светски политичари се претставени како негативци од анимиранит...
Светските политичари во улога на негативците од Дизни (фото)

Најлошите фустани за деверици

Во Америка одамна е познат трендот според кој девериците секогаш треба да изгледаат полошо од невестата з...
Најлошите фустани за деверици (фото)

Фотографии кои докажуваат колку е „тежок“ животот на жените

Животот на жените воопшто не е лесен, а овие фотографии кои го докажуваат тоа, дефинитивно ќе предизвикаа...
Фотографии кои докажуваат колку е „тежок“ животот на жените (фото)

Најкреативните и најинтересните позадини на компјутер

Неверојатно е како креативноста кај некои луѓе нема граници
Најкреативните и најинтересните позадини на компјутер (фото)

Најсмешните фаци на ЗОИ 2018

Па, тие постојано се вртат и движат...
Најсмешните фаци на ЗОИ 2018 (фото)

23 причини зошто жените живеат подолго од мажите

Денес е понеделник, па зошто со насмевка да не ја започнете работната недела? Овие 23 фотографии навистин...
23 причини зошто жените живеат подолго од мажите (фото)

Торти за развод...?!

Свадбените торти станаа демоде. Сега најактуелни торти се тортите за развод. Тие се откачени и урнебесно ...
Торти за развод...?! (фото)

25 работи што никогаш не треба да ги правите

Има некои работи што едноставно не треба да се прават. Понекогаш кога правите некоја глупост, веројатно с...
25 работи што никогаш не треба да ги правите (фото)

Луѓе кои очигледно не го испиле утринското кафе

Ако не им дадете голтка кафе на овие луѓе кој знае што уште може да се случи.
Луѓе кои очигледно не го испиле утринското кафе (фото)

Кога брат ти не ти дава да спиеш! (видео)

Сите што имаат браќа или сестри знаат како е кога ти сакаш да спиеш, а тој или таа сакаат да си играте. П...
Кога брат ти не ти дава да спиеш! (видео) (фото)

Безобразни костими за ноќта на вештерките

Ноќта на вештерките е супер вечер да се облечеш во својата фантазија. Разноразните костими како горила со...
Безобразни костими за ноќта на вештерките (фото)

Смешни ситуации со кои се справуваат девојките со долга коса

Касандра Калин, карикатуристка од Канада, со своите стрипови ни доловува 10 смешни ситуации со кои девојк...
Смешни ситуации со кои се справуваат девојките со долга коса (фото)

Фотографските шеги на Дејвид Заитц

Визуелните шеги на американските фотограф Дејвид Заитц раскажуваат чудни приказни преку концептуални фото...
Фотографските шеги на Дејвид Заитц (фото)

12 графици за сите кои некогаш биле пијани

Колку пати сте излегле само на една пијачка и сте се вратиле дома во 4? Ако одговорот е повеќе од еднаш, ...
12 графици за сите кои некогаш биле пијани (фото)

3 стрипчиња кои покажуваат како го гледаме светот кога имаме симпатија

Можеби не е лесно да се излезе на крај со партнерот кога си во врска, но и кога си сингл не е полесно. Ос...
3 стрипчиња кои покажуваат како го гледаме светот кога имаме симпатија (фото)

Цртаните „злоупотребуваат“ згодни момци

Откако ќе ги видите овие ГИФ-ови на Hornytoons веќе никогаш нема да гледате исто на „невините“ цртани кар...
Цртаните „злоупотребуваат“ згодни момци (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com