МУЗИКА & ФИЛМ

Соул кралицата Енџи Стоун пристигнува на тениските терени на Калемегдан заедно со Koop Oscar Orchestra и Bokante

Втората сезона на концертните серијали Musicology Barcaffè Sessions полека влегува во својата завршна фаз...
Соул кралицата Енџи Стоун пристигнува на тениските терени на Калемегдан заедно со Koop Oscar Orchestra и Bokante (фото)

„Everything is love“ - новиот албум на Џеј Зи и Бијонсе

Бијонсе и Џеј Зи ги израдуваа своите фанови со нов албум. Сите со нетрпение очекуваме да ги слушнеме сите...
„Everything is love“ - новиот албум на Џеј Зи и Бијонсе (фото)

Најелегантни дами во филмската историја

Тешко е да се одберат само 10 елегантни жени од филмската индустрија затоа што многу заслужуваат да бидат...
Најелегантни дами во филмската историја (фото)

„Hereditary“ - нов хорор кој го прогласуваат за филм на годината

Премиерата на филмот „Hereditary“ е за неколку дена, а уште отсега се прогнозира дека ќе биде еден од нај...
„Hereditary“ - нов хорор кој го прогласуваат за филм на годината (фото)

Серија која треба да ја гледате: „The Handmaid's Tale“

Серија која ќе ве инспирира да се борите за своите женски права!
Серија која треба да ја гледате: „The Handmaid's Tale“ (фото)

10 актери кои ја изгубиле улогата во филм или ТВ серија

Тоа што ќе добијат главна улога во филм или серија не претставува никаква гаранција дека актерите добиле ...
10 актери кои ја изгубиле улогата во филм или ТВ серија (фото)

Израел е годинешниот победник на Евровизија

Во борбата за првото место, Израел успеа да се искачи на првото место.
Израел е годинешниот победник на Евровизија (фото)

Ова лето спремете се за Mamma Mia: Here We Go Again! Погледнете го трејлерот и со нетрпение ќе го очекувате 20 јули

Летните ноќи понекогаш се идеални за уживање со добар филм, а одлична вест е тоа што во јули е премиерата...
Ова лето спремете се за Mamma Mia: Here We Go Again! Погледнете го трејлерот и со нетрпение ќе го очекувате 20 јули (фото)

Македонија повторно не влезе во финале: погледнете го евровизискиот настап на Eye Cue

Постојано сите зборуваме за тоа како повеќе не гледаме Евровизија и дека овој музички натпревар повеќе не...
Македонија повторно не влезе во финале: погледнете го евровизискиот настап на Eye Cue (фото)

Слушнете ги фаворитите за победа на Евросонг 2018

Кој ќе победи оваа година и каде ќе се одржува Евросонг следната година?
Слушнете ги фаворитите за победа на Евросонг 2018 (фото)

Кристина Агилера повторно секси и провокативна во песната продуцирана од Канје Вест

Нејзината нова песна се вика „Accelerate“ во продукција на Канје Вест
Кристина Агилера повторно секси и провокативна во песната продуцирана од Канје Вест (фото)

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Подгответе се за најдобрите, најнезаборавните филмски бакнежи на сите времиња. Млада љубов, кралска љубов...
Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња (фото)

Погледнете го видеото за летната химна на Калвин Харис и Дуа Липа

Дуа Липа и Калвин Харис на своите социјални мрежи го споделија најновото заедничко музичко остварување
Погледнете го видеото за летната химна на Калвин Харис и Дуа Липа (фото)

Дали Џенифер Лопез старее? Ова е новото видео остварување за песната „El Anillo“

Никој не може да ја победи Џенифер Лопез во добар изглед и одличен танц.
Дали Џенифер Лопез старее? Ова е новото видео остварување за песната „El Anillo“ (фото)

Aктерки кои поминале низ целосна трансформација на своето тело за улога во филм

Низ што сѐ поминале овие актерки за да изгледаат совршено за нивната улога?
Aктерки кои поминале низ целосна трансформација на своето тело за улога во филм (фото)

Која е оваа девојка со која се бакнува Зејн Малик, а не е Џиџи Хадид?

Фановите на пораненшниот извонреден пар Зејн Малик и Џиџи Хадид сигурно се прашуваат која е мистериозната...
Која е оваа девојка со која се бакнува Зејн Малик, а не е Џиџи Хадид? (фото)
Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com