НАСТАНИ

„Black Raw Memory“ во Музејот на современата уметност во Скопје - самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

На 18. септември (вторник) со почеток во 20.00 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се ...
„Black Raw Memory“ во Музејот на современата уметност во Скопје - самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих (фото)

Отворање на графичката колекција на Музејот на современата уметност-Скопје

На 14 септември (петок), со почеток од 20.00 часот, во Музејот на современата уметност-Скопје, се отвора ...
Отворање на графичката колекција на Музејот на современата уметност-Скопје (фото)

Мрдни со прст - пикник за сите во Градскиот парк во Скопје

В сабота, на 15ти септември, со почеток во 11 часот во Градскиот парк во Скопје, граѓанската платформа „М...
Мрдни со прст - пикник за сите во Градскиот парк во Скопје (фото)

Групна изложба на шестте поддржани брендови од првиот циклус на платформата Handcrafted:mk 2018

Во петок во 18 часот во Галеријата Акантус, на улица Орце Николов 99, во Дебар Маало, Скопје ќе се отвори...
Групна изложба на шестте поддржани брендови од првиот циклус на платформата Handcrafted:mk 2018 (фото)

10, 50 и 100% стипендии за втората генерација визуелни артисти и модни дизајнери на Seavus Едукативен Центар и Џолев и Уметностите

Од Seavus Едукативниот и Развоен Центар и Џолев и Уметноститеги најавија уписите за втората генерација ви...
10, 50 и 100% стипендии за втората генерација визуелни артисти и модни дизајнери на Seavus Едукативен Центар и Џолев и Уметностите (фото)

Премиерните прикажувања на три филма на Доникулците на „МакеДокс 9“

Македонските премиери на деветото издание на „МакеДокс“, всушност, се трите филма на првата генерација „Д...
Премиерните прикажувања на три филма на Доникулците на „МакеДокс 9“ (фото)

Заедничкиот пикник на „МакеДокс“ со „Синестетика“ го означи почетокот на Студентската програма на „МакеДокс 9“

Во амбиентот на Куршумли-ан се случи синергија на естетиката, времето, рачните изработки, автентичната му...
Заедничкиот пикник на „МакеДокс“ со „Синестетика“ го означи почетокот на Студентската програма на „МакеДокс 9“ (фото)

Програма на деветтото издание на „МакеДокс“

Деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи 16 до 23 август во ...
Програма на деветтото издание на „МакеДокс“ (фото)

Девето издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

Мото на деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е „Реалноста режира, ни...
Девето издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ (фото)

Кејт Фаул со предавање во Музејот на современата уметност - Скопје

На 30.07.2018 (понеделник) во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 20.00 часот предава...
Кејт Фаул со предавање во Музејот на современата уметност - Скопје (фото)

Патувачкото кино на „МакеДокс“ во Ташмаруништа, Радожда, Мали Влај

Патувачкото кино на „МакеДокс“ стигна до последната станица на своето деветто патешествие со прикажување ...
Патувачкото кино на „МакеДокс“ во Ташмаруништа, Радожда, Мали Влај (фото)

Грчката колекција во музејот на современата уметност

На 26.07.2018 (четврток) со почеток во 12.00 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе биде ...
Грчката колекција во музејот на современата уметност (фото)

Проекции на Патувачкото кино на „МакеДокс“ во Октиси и Мислодежда

Караванот на Патувачкото кино на „МакеДокс“ помина низ струшките села Октиси и Мислодежда. Пред проекција...
Проекции на Патувачкото кино на „МакеДокс“ во Октиси и Мислодежда (фото)

Настани кои не смеете да ги пропуштите ова лето

Лето полно со интересни настани! Покрај тоа што се радуваме на летото бидејќи можеме да уживаме на убава ...
Настани кои не смеете да ги пропуштите ова лето (фото)

Започнува Патувачкото кино 2018 на „МакеДокс“ во струшкиот регион

Со проекција на документарни филмови во непосредна близина на манастирскиот комплекс „Мала Богородица“ во...
Започнува Патувачкото кино 2018 на „МакеДокс“ во струшкиот регион (фото)

Заврши ликовната колонија „Културен мост“

Со изложувањето на новосоздадените дела на ликовната колонија „Културен мост“, која со својот работен дел...
Заврши ликовната колонија „Културен мост“ (фото)
Varumin

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com