LIFESTYLE

Секс пози за поголема интимност

Постојат многу работи кои можат да придонесат за блискоста меѓу вас и партнерот. На пример тоа може да се...
 Секс пози за поголема интимност (фото)

Никогаш доста од смути: 3 нови рецепти кои мора да ги пробате

Одличен начин за да го започнете денот е со смути, а време е да пробате нови рецепти.
Никогаш доста од смути: 3 нови рецепти кои мора да ги пробате (фото)

Како да ја зголемите вашата сексуална самодоверба?

Сосема е нормално понекогаш да чувствувате несигурност при помислата на секс. Секој од нас поминува низ р...
Како да ја зголемите вашата сексуална самодоверба? (фото)

Ако сакате да бидете врвен лидер, поставете си ги овие пет прашања

Поставете си ги овие пет прашања и зголемете го нивото на свесност и способност за промена на својот живо...
Ако сакате да бидете врвен лидер, поставете си ги овие пет прашања (фото)

Совршен летен појадок - омлет на шпански начин

Во летните денови потребно е да јадете лесна храна, богата со хранливи материи, која ќе ви помогне полесн...
Совршен летен појадок - омлет на шпански начин (фото)

Како подолго време да останете концентрирани на работа

Можеби веќе долго време имате проблеми со концентрацијата и сакате да превземете нешто за да го подобрите...
Како подолго време да останете концентрирани на работа (фото)

Како да го „разгорите огнот” во вашата љубовна врска

Aко сте во врска со иста личност подолго време, можно е да почнете да барате начини за да го „задржите” и...

Зошто сексот во бракот станува здодевен?

Бидете независни во вашата врска и зачувајте ја љубовта

Непријатни вистини со кои е време да се соочите

Многу често ни е тешко да си ги признаеме слабите страни и секогаш наоѓаме најразлични изговори за да ги ...

Престанете да доцните! Совети кои дефинитивно ќе ви помогнат

Kако да бидете подобар слушател?

Бидете палави! 5 сексуални игри за разгорување на страста

Не губете повеќе време! Доколку вашата врска и вашиот сексуален живот почнува да запаѓа во една рутина и ...

(+18) Чувствувајте неверојатна возбуда: најдобри места за секс во вашиот дом

Рецепт за пилешко со сусам и мед

Одличен рецепт за пилешки гради со сусам и мед. Можете да ги искористите за послужување на гости или едно...

Свежа шарена салата со пилешко, ореви и портокал

Летно освежување: најдобрите ладни кафиња низ светот

Справете се со целулитот по породувањето

Бременоста е најубавиот дел од животот на една жена, но носи одредени промени кај женското тело, кои можа...

Важноста на фолната киселина во бременоста

Џесика Алба: како мајка на три деца правам многу грешки

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com