LIFESTYLE

Нега на забите кај деца – кариес предизвикан од бактерии

Родителите често мислат дека расипаните заби на нивните деца се резултат на тоа што децата се мрзливи во ...
Нега на забите кај деца – кариес предизвикан од бактерии (фото)

9 негативни друштвени навики кои треба да ги напуштите уште денес!

Секој од нас има по некоја лоша друштвена навика на која сака да поработи и да ја напушти. Но, има и такв...
 9 негативни друштвени навики кои треба да ги напуштите уште денес! (фото)

Кои вежби треба да ги избегнувате за време на бременостa

Вежбањето за време на бременоста е од витално значење за да останете активни и го одржувате вашето здравј...
Кои вежби треба да ги избегнувате за време на бременостa (фото)

Коктел "Crime of Passion"

Самото име на коктелот ви кажува дека со консумирање на овој коктел вие ќе се чувствувате секси и страсно...
Коктел "Crime of Passion" (фото)

Bloody Mary, коктел против мамурлак

Bloody Mary е еден од најпознатите коктели во светот. Тој има специфичен вкус поради зачините кои се став...
Bloody Mary, коктел против мамурлак (фото)

Нега за бебињата родени во зима

Според истражувањата, бебињата родени во зима се помалку активни од оние родени во лето, а во текот на жи...
Нега за бебињата родени во зима (фото)

Фасцинантни факти за самозадоволувањето

Сите го правиме, но девојките помалку зборуваат за тоа. Само 44% од жените признале дека мастурбираат во ...

Како да излечите скршено срце?

Што кога ти си лошо расположена, а тој не е?

7 совети за да си ja организирате неделата на продуктивен начин

Претрупаната работна недела може да биде многу стресна. Можете да се чувствувате како да не можете да сти...

Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?

Како да напишете добро CV

Како да се справите со негативци

Без разлика колку позитивно гледате на животот, на луѓето и работите околу вас понекогаш во животот привл...

Ослободете се од негативното размислување засекогаш

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Бидете палави! 5 сексуални игри за разгорување на страста

Не губете повеќе време! Доколку вашата врска и вашиот сексуален живот почнува да запаѓа во една рутина и ...

Костените и нивните бенефиции

Коктел афродизијак "All Mixed Up"

Никогаш не сме замислувале дека склоп на вакви пијалаци со додаток на босилек може да ја зголеми привлечн...

White lady

Коктели инспирирани од Сексот и градот: Бруклинскиот мост на Миранда (Miranda's Brooklyn Bridge)

5 домашни третмани за нега на идните мајки

Многуте непреспиени ноќи и бескрајното расправање со пелени, е нешто кое треба да ви каже дека бременост...

РХ негативна крвна група и бременоста

Како вашето бебе ви покажува дека ве сака?

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com