ХРАНА

Смути освежување кое ви е потребно во месец јули

Летниот период е совршен за вкусни, здрави и освежителни смути напитоци. Доколку немате идеја како да го ...
Смути освежување кое ви е потребно во месец јули (фото)

Овој пијалак е навистина МАГИЧЕН: го забрзува метаболизмот и ја намалува подуеноста!

Проблемот со подуеноста можете да го решите со едноставен здрав пијалак
Овој пијалак е навистина МАГИЧЕН: го забрзува метаболизмот и ја намалува подуеноста! (фото)

Трендот продолжува: ја видовте ли новата пица со светки?

Првин беше кафето со светки, па потоа пивото со светки, а сега новиот тренд во храната е пицата со светки...
Трендот продолжува: ја видовте ли новата пица со светки? (фото)

5 намирници кои здебелуваат

Секоја дама и жена сака да изгледа убаво, да има убаво тело и да им каже збогум на вишокот килограми. Пон...
5 намирници кои здебелуваат (фото)

Дали би пробале вакво смути?

Откако ќе ги погледнете следните фотографии сигурно ќе се воодушевите од тоа како секое смути изгледа.
Дали би пробале вакво смути? (фото)

Житарици во исхраната - 'ржта го зајакнува организмот

'Ржта содржи протеини, масти и шеќери и го помага зајакнувањето на организмот.
Житарици во исхраната - 'ржта го зајакнува организмот (фото)

Имате недостаток на енергија? Ова е најдобриот пијалак!

Дали постои совршено смути кое ќе ви ја даде потребната енергија во текот на денот? За среќа, постои.
Имате недостаток на енергија? Ова е најдобриот пијалак! (фото)

Киноа со зеленчук - извор на витамини и протеини

Подгответе си здрав брок полн со хранливи нутритиенти: протеини и витамини.
Киноа со зеленчук - извор на витамини и протеини (фото)

Чаша полна природа - здрав шејк од шумско овошје

Зајакнете го вашиот имунитет со смути од шумско овошје
Чаша полна природа - здрав шејк од шумско овошје (фото)

Совршено слатко задоволство - бисквити со ѓумбир

Премногу лесен и едноставен рецепт за да не го пробате.
Совршено слатко задоволство - бисквити со ѓумбир (фото)

Пролетна салата од ориз и зеленчук

Оваа пролетна салата е идеална за сите оние кои сакаат да внимаваат на својата линија
Пролетна салата од ориз и зеленчук (фото)

Кафе смути со нутела

Во блендер ставете го млекото, нутелата, и инстант кафето. Матете додека смесата стане еднаква. Додатете ...
Кафе смути со нутела (фото)

Вкусен рецепт за велигденска погача

Трпезата за прославата на најголемиот христијански празник, Велигден, не би била потполна доколку не ги п...
Вкусен рецепт за велигденска погача (фото)

Во боите на пролетта - розов чизкејк

Кој е вашиот омилен вкус на чизкејк? Пробајте го овој чизкејк во розово уште денес!
Во боите на пролетта - розов чизкејк (фото)

За сите оние кои не постат - „свечено“ месо за секоја пригода

Свечена пригода е кога се собира целото семејство!
За сите оние кои не постат - „свечено“ месо за секоја пригода (фото)

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com