КАРИЕРА

7 совети за да си ja организирате неделата на продуктивен начин

Претрупаната работна недела може да биде многу стресна. Можете да се чувствувате како да не можете да сти...
7 совети за да си ja организирате неделата на продуктивен начин (фото)

Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор?

Ако имате редовна работа со полно работно време, сигурно понекогаш се чувствувате уморно или недоодморено...
Како целосно да се исклучите од работата додека сте на одмор? (фото)

Како да напишете добро CV

CV e скратеница од латинското „Curriculum vitae“, што значи историја на животот, резиме, или автобиографи...
Како да напишете добро CV (фото)

Кои грешки не смеете да ги направите кога имате интервју за работа!

Едно од најбитните работи кое стои помеѓу вас и работата која ја сакате е интервјуто за работа. Дали мисл...
Кои грешки не смеете да ги направите кога имате интервју за работа! (фото)

Хилдегард фон Бинген - композиторката во чиешто дело се крие тајната на new age музиката

Она што го знаеме денес како New age музика, почнува во 60-те години и на светот му носи еден сосема нов ...
Хилдегард фон Бинген - композиторката во чиешто дело се крие тајната на new age музиката (фото)

Работи кои треба да престанете да ги правите кога ќе стигнете на работа

Неколку грешки што може да ги направите на почетокот на вашиот работен ден.
Работи кои треба да престанете да ги правите кога ќе стигнете на работа (фото)

Како да постигнете баланс помеѓу приватниот живот и работата? Водете исполнет живот!

За среќа, постојат начини да се балансира приватниот живот и бизнисот со цел да го заштитите вашето здрав...
Како да постигнете баланс помеѓу приватниот живот и работата? Водете исполнет живот! (фото)

Како подолго време да останете концентрирани на работа

Можеби веќе долго време имате проблеми со концентрацијата и сакате да превземете нешто за да го подобрите...
Како подолго време да останете концентрирани на работа (фото)

Зошто е битно да имате пауза во работното време?

Дали знаевте дека минипауза од 30 секунди ја подобрува вашата продуктивност за 13%? Ако сте едни од оние ...
Зошто е битно да имате пауза во работното време? (фото)

Вашиот успех во секоја ситуација зависи од овие три работи

Сите знаеме дека самодовербата е една од најважните особини, но дали е доволна за да постигнете успех на ...
Вашиот успех во секоја ситуација зависи од овие три работи (фото)

Ако сакате да бидете врвен лидер, поставете си ги овие пет прашања

Поставете си ги овие пет прашања и зголемете го нивото на свесност и способност за промена на својот живо...
Ако сакате да бидете врвен лидер, поставете си ги овие пет прашања (фото)

Навики за кои не сте свесни дека ја уништуваат вашата продуктивност

Мора да бидете свесни дека секојдневните навики и начинот на живот има големо влијание врз вашата продукт...
Навики за кои не сте свесни дека ја уништуваат вашата продуктивност (фото)

Совети од успешните жени кои е редно време да почнете да ги применувате

Успехот не се случува преку ноќ, успешните жени се труделе да ја изградат својата кариера, правеле и греш...
Совети од успешните жени кои е редно време да почнете да ги применувате (фото)

5 работни позиции што се идеални за комуникативните луѓе

Доколку сакате да зборувате еве 5 области кои би требало да ги земете предвид доколку барате (подобра) ра...
5 работни позиции што се идеални за комуникативните луѓе (фото)

Продолжете да бидете лидер, не ви треба титула за да бидете најдобри во тоа!

Робин Шарма, автор кој освојува со секој напишан збор!
Продолжете да бидете лидер, не ви треба титула за да бидете најдобри во тоа! (фото)

Чести грешки кои ги правите на почетокот на вашата кариера

Сакате да заработувате куп пари? Сакате да го направите тоа со работата која ја сакате? За да го остварит...
Чести грешки кои ги правите на почетокот на вашата кариера (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com