ЉУБОВ & СЕКС

Фасцинантни факти за самозадоволувањето

Сите го правиме, но девојките помалку зборуваат за тоа. Само 44% од жените признале дека мастурбираат во ...
Фасцинантни факти за самозадоволувањето (фото)

Како да излечите скршено срце?

Постојат многу различни начини како да го излечите вашето скршено срце, но да поминувате низ еден таков п...
Како да излечите скршено срце? (фото)

Што кога ти си лошо расположена, а тој не е?

Женските промени во расположение се нешто што мажите не го сфаќаат баш најдобро. А и како би го сфаќале? ...
Што кога ти си лошо расположена, а тој не е? (фото)

8 чудни работи кои можат да се случат за време на секс

Секс. Сите го сакаат, а сите имаат различни идеи каков треба да биде: еротски, сензуален. Секси? Воглавно...
8 чудни работи кои можат да се случат за време на секс (фото)

Како да го направите сексот возбудлив за време на Новата година?

Доколку подарокот што го одбравте за Вашиот партнер не е доволен, или осеќате дека не е целосно задоволен...
Како да го направите сексот возбудлив за време на Новата година? (фото)

Идеи за Новогодишни подароци за Вашето момче кое можете да ги направите сами

Сакате да го изненадите Вашето момче со интересен подарок за Нова Година?
Идеи за Новогодишни подароци за Вашето момче кое можете да ги направите сами (фото)

Дали сексуалниот однос може да замени вежбање?

Забрзано срце биење, зголемена телесна температура и потење: сексуалниот однос и вежбањето навистина имаа...
Дали сексуалниот однос може да замени вежбање? (фото)

Како да се однесувате на првиот состанок?

Знаејќи што да зборуваш на првиот состанок е есенцијално за запознавање на дечкото подобро што ќе ти овоз...
Како да се однесувате на првиот состанок? (фото)

10 неверојатни нешта кои се случуваат кога ќе се вљубите

Ако вам не ви е баш јасно дали сте вљубени или само ви се допаѓа некој, на вашето тело дефинитивно му е ј...
10 неверојатни нешта кои се случуваат кога ќе се вљубите (фото)

6 намирници кои ја зголемуваат сексуалната желба

Кога станува збор за вртење кон романсата, може да си замислите свеќи, шампањ и музиката на Марвин Геј. Н...
6 намирници кои ја зголемуваат сексуалната желба (фото)

Досадно ви е во врската? Еве како да одлучите дали е готово или не

Почетокот на врската никогаш не е здодевен. Всушност, тоа е целосна спротивност. Го најдовте новиот човек...
Досадно ви е во врската? Еве како да одлучите дали е готово или не (фото)

Како да се справите кога пријателките не ви го сакаат момчето

Никогаш не сакаш да чуеш дека твоите пријателки мислат дека заслужуваш подобро од момчето со кое си почна...
Како да се справите кога пријателките не ви го сакаат момчето (фото)

Како да престанете да се заљубувате во погрешни луѓе

Понекогаш, бараме љубов на сите погрешни места во сите погрешни времиња.
Како да престанете да се заљубувате во погрешни луѓе (фото)

Предолго сте сингл? 5 совети да запознаете нова љубов

Овие пет решенија ќе ви помогнат да најдете љубов.
Предолго сте сингл? 5 совети да запознаете нова љубов (фото)

Како да ја задржите заинтересираноста кај мажите

Љубовта може да биде прекрасна, но има и тенденција да ја снемува, особено ако сте во долготрајна врска. ...
Како да ја задржите заинтересираноста кај мажите (фото)

Играчки за дами со вкус

Овие секси играчки нема потреба да ги криете во најдолната фиока, бидејќи тие воопшто не личат на секси и...
Играчки за дами со вкус (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com