ЛУЃЕ & МЕСТА

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

На два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ се наја...
Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Утре, скопското кафуле „Излет“ одбележува 10 години од своето постоење. Прославата почнува во 17 часот и...
10 години Излет и отворање на летно Сектор 909 (фото)

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Погледнете ја галеријата од жени ко пленат со својата убавина
Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници (фото)

Винтиџ Инспирација - Од Биркин до Бардо

Погледнете ги кралиците на францускиот бохо стил
Винтиџ Инспирација - Од Биркин до Бардо (фото)

10 најатрактивни мажи според Брајтсајт

Погледнете ја листата на најатрактивни мажи
10 најатрактивни мажи според Брајтсајт (фото)

Запознај го Panoramixx - уникатен дечко со многу вешти раце

Можеби го знаете од Drop In, можеби ви го ставил вашиот најнов пирс на јазик, или едноставно сте го видел...
Запознај го Panoramixx - уникатен дечко со многу вешти раце (фото)

Котур - нашето ново омилено урбано место во Скопје

Можеме да кажеме дека имаме ново концептуално, разнобојно, а помалку и хипстерско место, со спинови на ст...
Котур - нашето ново омилено урбано место во Скопје (фото)

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Еден е животот и е многу краток за да се помине во монотонија, омраза и завист. Искочете во потрага по не...
Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам (фото)

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Едина Муса во моментов е една од најуспешните и најпознатите кошаркарки. Во интервјуто за Ladybook таа от...
Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе (фото)
1

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com