МАМА

Нега на забите кај деца – кариес предизвикан од бактерии

Родителите често мислат дека расипаните заби на нивните деца се резултат на тоа што децата се мрзливи во ...
Нега на забите кај деца – кариес предизвикан од бактерии (фото)

Кои вежби треба да ги избегнувате за време на бременостa

Вежбањето за време на бременоста е од витално значење за да останете активни и го одржувате вашето здравј...
Кои вежби треба да ги избегнувате за време на бременостa (фото)

Нега за бебињата родени во зима

Според истражувањата, бебињата родени во зима се помалку активни од оние родени во лето, а во текот на жи...
Нега за бебињата родени во зима (фото)

5 домашни третмани за нега на идните мајки

Многуте непреспиени ноќи и бескрајното расправање со пелени, е нешто кое треба да ви каже дека бременост...
5 домашни третмани за нега на идните мајки (фото)

РХ негативна крвна група и бременоста

РХ факторот, наречен уште и резус фактор, е протеин кој се наоѓа на површината на црвените крвни клетки. ...
РХ негативна крвна група и бременоста (фото)

Како вашето бебе ви покажува дека ве сака?

Секоја мајка сака да знае дека по непреспаните ноќи и целиот ден поминат во грижа за своето бебе, нејзнио...
Како вашето бебе ви покажува дека ве сака? (фото)

Традиционалното целосно повивање на бебиња – да или не?

Традиционалното целосно повивање на бебињата повторно се враќа како тренд меѓу младите мајки, но експерти...
Традиционалното целосно повивање на бебиња – да или не? (фото)

Справете се со целулитот по породувањето

Бременоста е најубавиот дел од животот на една жена, но носи одредени промени кај женското тело, кои можа...
Справете се со целулитот по породувањето (фото)

Важноста на фолната киселина во бременоста

Фолната киселина го помага создавањето на црвените крвни зрнца!
Важноста на фолната киселина во бременоста (фото)

Најчести заблуди во врска со бебињата

Иако бебето носи бескрајна радост во вашиот дом, неизбежно е да се соочите со многу заблуди поврзани со р...
Најчести заблуди во врска со бебињата (фото)

Масажа за бебиња - допирот прави чуда

Масажата го развива и го зајакнува телото на бебето, а воедно овозможува поврзаност помеѓу мајката и бебе...
Масажа за бебиња - допирот прави чуда (фото)

Вежби за бебиња од 1,5 до 3 месеци

Беби фитнес е збир на вежби со кои мајката и бебето остваруваат нежна комуникација. Преку вежбите мајката...
Вежби за бебиња од 1,5 до 3 месеци (фото)

Бременоста, еликсир на женското здравје

Не е се во бременоста поврзано со мачнини и стрии. Дали знаевте дека бременоста, всушност, е одлична за з...
Бременоста, еликсир на женското здравје (фото)

Совети за бремените жени и високите летни температури

Бремени сте и стомакот ви станува се поголем. Ако ги трнеме на страна среќата и субјективните чувства, на...
Совети за бремените жени и високите летни температури (фото)

Џесика Алба: како мајка на три деца правам многу грешки

Како успева Џесика Алба да биде одлична актерка, успешна деловна жена и мајка со полно работно време без ...
Џесика Алба: како мајка на три деца правам многу грешки (фото)

Како да се справите со лажењето и измислените приказни кај децата?

Децата на четиригодишна возраст стануваат посвесни од порано - време е да воведете дисциплина во вашиот д...
Како да се справите со лажењето и измислените приказни кај децата? (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com