МАМА

5 книги за деца што се подобри од филмовите

Денес децата се повеќе ги користат новите технологии и медиуми, а се потешко им оди читањето книги, особе...
5 книги за деца што се подобри од филмовите (фото)

Водич за сечење на бебешките нокти

Негата на бебињата во првите денови подразбира и сечење на ноктињата, а на многу родители ова им изгледа ...
Водич за сечење на бебешките нокти (фото)

Куче и мачка во домот на новороденчето

Кога ќе пристигне новороденчето во дом во кој членови на семејството се и куче или мачка, потребно е да с...
Куче и мачка во домот на новороденчето (фото)

Совети за бремени вегетаријанки

Доколку сте вегетаријанка, постојат некои правила кои треба да ги примените во исхраната со цел да имате ...
Совети за бремени вегетаријанки (фото)

Како да се справите со негативните емоции во бременоста

Кога луѓето ги прашуваат идните мајки „како се чувствуваш?“ најчесто мислат на физичките аспекти,притоа н...
Како да се справите со негативните емоции во бременоста (фото)

6 начини на кои татковците можат да се зближат со своето бебе

Денес татковците без проблем се вклучуваат во негата и грижата околу бебето. Тие го сакаат тоа и го права...
6 начини на кои татковците можат да се зближат со своето бебе (фото)

Бебе-водич за спиење

На сите бебиња им се потребни многу часови сон за да имаат правилен развој. Но, сосема е нормално тие да ...
Бебе-водич за спиење (фото)

Кои намирници не се препорачуваат во првата година

Постојат намирници кои не се препорачуваат сè додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот сис...
Кои намирници не се препорачуваат во првата година (фото)

Убавина и стил во бременоста – што е безбедно?

За бремените жени се вели дека блескаат со убавина. Но, и тие секако сакаат да одат на третмани за разуба...
Убавина и стил во бременоста – што е безбедно? (фото)

Природна козметика за новороденчиња

Во стаклена тегла со широк отвор ставете го бадемовото масло и двете етерични масла. Бидете сигурни дека ...
Природна козметика за новороденчиња (фото)

Алкохол за време на бременоста

Нема точен одговор колку е безбедно да се консумира алкохол во текот на бременоста, кога станува збор за ...
Алкохол за време на бременоста (фото)

Како и кога да разговарате со децата и младите за сексуалноста?

Сексуалноста е многу важна човечка функционална особина (потреба), но за жал кај нас се уште е прекриена ...
Како и кога да разговарате со децата и младите за сексуалноста? (фото)

Пливање за време на бременоста

Пливањето за време на бременоста може да биде корисно и удобно и не постои причина да се избегнува. Докол...
Пливање за време на бременоста (фото)

Кажете им збогум на стриите

Стриите се тенки вдлабнатини во поткожното ткиво. Кожата на овие места е потенка, а крвните жили се синка...
Кажете им збогум на стриите (фото)

Воспаление на уво кај бебињата

Воспалението на уво е многу честа појава кај децата, која не секогаш лесно се забележува. Сепак постојат ...
Воспаление на уво кај бебињата (фото)

Совети за безгрижно летување со децата

Летувањето децата е вистински благослов, но исто така може да биде стресно за родителите, бидејќи децата ...
Совети за безгрижно летување со децата (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com