МАМА

Научете го бебето како да држи лажица

Оваа важна алатка треба да се најде во рацете на вашето дете веќе на година дена.
Научете го бебето како да држи лажица (фото)

Дали вашите деца се подготвени да имаат милениче?

Милениците имаат голема улога во семејниот живот, но важно е да знаете кога е вистинското време да донесе...
Дали вашите деца се подготвени да имаат милениче? (фото)

Дали сте подготвени за второ дете?

Никој не може да даде подобар одговор од вас на ова прашање. Сепак постојат повеќе фактори кои би можеле ...
Дали сте подготвени за второ дете? (фото)

Моменти во кои секој родител вели: „О, боже!“

Сите родители ги доживеале тие моменти. Сфаќате дека е дете и дека прави глупости, но не знаете дали да м...
Моменти во кои секој родител вели: „О, боже!“ (фото)

Правила на бебињата

Задолжително прочитајте ги овие правила бидејќи животот со вашето бебе ќе ви биде многу полесен. И ни слу...
Правила на бебињата (фото)

10 паметни начини да ги организирате играчките

Искористете ги овие неколку идеи за организирање на играчките во домот затоа што не постои ништо поболно ...
10 паметни начини да ги организирате играчките (фото)

Маша, Медо и Доми на едукативна турнеја низ Македонија

Маша и Медо, ликовите од популарната руска анимирана серија за деца, од 18 април до 7 јуни ќе ги забавуву...
Маша, Медо и Доми на едукативна турнеја низ Македонија (фото)

Неверојатни фотографии од развојот на фетусот во матката

Шведскиот фотограф Ленарт Нилсон поминал 12 години од својот живот фотографирајќи го развојот на фетусот...
Неверојатни фотографии од развојот на фетусот во матката (фото)

Дисциплински грешки кои ги прават родителите

Понекогаш родителите не ги забележуваат сигналите кои децата им ги испраќаат. Постојат повеќе начини на о...
Дисциплински грешки кои ги прават родителите (фото)

Првиот час од животот на бебето

Прочитајте ја прекрасната приказна за тоа како изминуваат првите час и десет минути по доаѓањето на свет....
Првиот час од животот на бебето (фото)

Опасноста од расправање пред децата

Некои семејства веруваат дека никогаш не треба да се караат пред децата. Други пак не обрнуваат внимание ...
Опасноста од расправање пред децата (фото)

7 засрамувачки проблеми на бремени жени

Бременоста може да ви го промени животот, но и телото. Знаете дека вашето стомаче ќе порасне, ќе се чувст...
7 засрамувачки проблеми на бремени жени (фото)

Фотографии од мајки со своите новороденчиња веднаш по раѓањето

Секое раѓање е различно, без разлика дали се работи за изненадувачко брзање кон породилната сала или пак ...
Фотографии од мајки со своите новороденчиња веднаш по раѓањето (фото)

Исхрана кај бебињата

Што вашето бебе треба да јаде во првата година?
Исхрана кај бебињата (фото)

BRAINOBRAIN – Свет на себеусовршувањето!

Brainobrain е една од детските лидерски институции која веќе 10 години успешно ги трансформира животите н...
BRAINOBRAIN – Свет на себеусовршувањето! (фото)

20 неверојатни работи кои ќе се случат во првата година од животот на вашето бебе

Бременоста е магично време од вашиот живот, а кога бебето ќе се роди неговиот брз развој ќе ве вчудоневид...
20 неверојатни работи кои ќе се случат во првата година од животот на вашето бебе (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com