МАМА

Kолку можете да се здебелите во бременоста?

Порано важеше едно правило: од 9 до 12 килограми. Но тие времиња поминаа. Денес постојат нови правила; ак...
Kолку можете да се здебелите во бременоста? (фото)

5 работи кои ви се случуваат во текот на бременоста

Бременоста навистина го менува животот на една жена. Од самиот момент кога ќе ја дознаете убавата вест, в...
5 работи кои ви се случуваат во текот на бременоста (фото)

Најголемите заблуди за жените – домаќинки

Генералното мислење е дека жената домаќинка е секогаш дома, чисти, пери, пегла... да ги разрешиме најголе...
Најголемите заблуди за жените – домаќинки (фото)

Како можете да ја зголемите самодоверба на вашето дете?

Доколку сметате дека на вашето дете му е потребна малку повеќе поддршка за да изгради позитивна слика за ...
Како можете да ја зголемите самодоверба на вашето дете? (фото)

Вознемирувачките сонови кај бремената жена се нормална појава

Соновите се одраз на психолошкиотживот на човекот, кои имаат својаспецифичностза време на посебната состо...
Вознемирувачките сонови кај бремената жена се нормална појава (фото)

Психолошката состојба за време на бременоста

Бременоста е една посебна состојба која покрај физиолошките и физичките промени, си носи и свои психолошк...
Психолошката состојба за време на бременоста (фото)

Совети за воспитување на дете без комплекси: 5 реченици на кои треба да заборавите

Секој родител посакува детето да израсне во независна и успешна личност со силен карактер. Но, тоа што ро...
Совети за воспитување на дете без комплекси: 5 реченици на кои треба да заборавите (фото)

5 лаги во кои верувате кога сте мајка за првпат

Да бидеме искрени: првите недели и месеци откако ќе се роди бебето знаат да бидат навистина тешки. Секоја...
5 лаги во кои верувате кога сте мајка за првпат (фото)

Зацврстете ја врската со вашето бебе додека е во вашиот стомак

Сега веќе не морате да чекате да се породите за да ја зацврстите врската со вашето бебе. Пробајте ги овие...
Зацврстете ја врската со вашето бебе додека е во вашиот стомак (фото)

Мали совети против мачнини за време на бременоста

Како да си олесните при мачнините кои се појавуваат во првите месеци од бременоста.
Мали совети против мачнини за време на бременоста (фото)

Најчести прашања поврзани со бременоста

Кои промени се случуваат во вашето тело додека сте бремени? Најчестите поставувани прашања и дилеми поврз...
Најчести прашања поврзани со бременоста (фото)

10 работи кои треба да ги знаат новопечените мајки

Видете, секој знае дека „не спиете многу“ кога имате бебе. Но, тоа не е ни приближно објаснување до лишен...
10 работи кои треба да ги знаат новопечените мајки (фото)

Причини зошто јогата е одлична за бремените жени

Зошто бремените жени треба да практикуваат јога?
Причини зошто јогата е одлична за бремените жени (фото)

Зошто е добро да му пеете на вашето бебе?

Децата се најголемата радост, но додека се бебиња животот на родителите навистина знае да биде тежок. Тоа...
Зошто е добро да му пеете на вашето бебе? (фото)

Како да се припремите за здраво и безбедно породување?

Породувањето е возбудлив, емотивен и непредвидлив настан. Тоа е еден од најсреќните мигови на секоја жена...
Како да се припремите за здраво и безбедно породување? (фото)

Како да останете модерни за време на бременоста?

Бременоста е посебен период во животот на секоја жена. Таа прави да зрачите од среќа и убавина, но истовр...
Како да останете модерни за време на бременоста? (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com