МАМА

Бебето што ги освои нашите срца во 2013

Уживајте во неверојатното видео од најемотивното бебе на светот. Успеа да нѐ насмее, да нѐ растажи и да н...
Бебето што ги освои нашите срца во 2013 (фото)

Одлична реклама на Кока-Кола која ги отсликува сите страни на родителството

Без разлика на тоа што е реклама, ова е одлично видео кое вреди да се види. Уверете се и сами и видете да...
Одлична реклама на Кока-Кола која ги отсликува сите страни на родителството (фото)

Најслатки видеа од деца кои се појавија на интернет во 2013

Ако нешто не научи 2013тата е дека ако сакате едно видео вирално да се прошири на интернет, рецептот е ед...
Најслатки видеа од деца кои се појавија на интернет во 2013 (фото)

Зошто не треба да им викате на своите деца?

Едни од најпознатите методи за справување со непослушноста на детето се викањето, карањето, или во краен ...
Зошто не треба да им викате на своите деца? (фото)

Најсимпатичните најави за бременост

Ова се едни од најсимпатичните најави за бременост. <br />Погледнете ја галеријата, можеби ќе се и...
Најсимпатичните најави за бременост (фото)

Свирењето на инструмент ја подобрува работата на детскиот мозок

Дали сакате да ја поттикнете работата на мозокот на вашето дете? Купете му инструмент! Научниците велат д...
Свирењето на инструмент ја подобрува работата на детскиот мозок (фото)

Оригинални идеи за бебешки торти

Вашето бебе расте, а многу скоро ќе дојде време и за првиот роденден. Роденденот е прилика за мама да про...
Оригинални идеи за бебешки торти (фото)

7 дневна исхрана за трудници

Јадењето здрава храна за време на бременоста е многу важно. Оваа листа на 7 дневна исхрана освен што ви п...
7 дневна исхрана за трудници (фото)

ФЕНЕР Фестивалот за куклен театар ќе светне по втор пат 29 ноември - 01 декември

Следниот викенд по втор пат Скопје ќе биде осветлено со меката светлина детскиот меѓународен фестивал за ...
ФЕНЕР Фестивалот за куклен театар ќе светне по втор пат 29 ноември - 01 декември (фото)

Грижа за папочната врвка на бебето

Папочната врвка на новороденчето вообичаено паѓа во рок од две седмици од раѓањето. Но, во меѓувреме треб...
Грижа за папочната врвка на бебето (фото)

Со исхрана против анемија во бременоста

Анемијата или намалената концентрација на хемоглобин во крвните станици се јавува кај 90% од бремените же...
Со исхрана против анемија во бременоста (фото)

Модерни и необични кревети за вашите деца

Модерните и необични креветчиња ќе ја поттикнат имагинацијата и фантазијата кај вашите деца. Повеќе нема ...
Модерни и необични кревети за вашите деца (фото)

Вежби за полесно породување

Се ближи терминот за породување? Овие вежби се лесни и ќе го направат вашето тело поеластично, ќе бидeте ...
Вежби за полесно породување (фото)

Рецепти за најдобри балони од сапуница

Децата обожаваат да си играат со балони од сапуница и ретко кога ја пропуштаат можноста да ве наговорат д...
Рецепти за најдобри балони од сапуница (фото)

5 знаци дека сте одбрале лош педијатар

Една од најбитните одлуки кои морате да ги донесете кога имате новороденче е изборот на педијатар. Но не ...
5 знаци дека сте одбрале лош педијатар (фото)

Мачнина во бременоста

Никој не знае зошто првиот знак за бременост се утринските мачнини. За време на бременоста, дури 80 проце...
Мачнина во бременоста (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com