МАМА

Вашето дете сака милениче, дали сте подготвени?

Ако дома никогаш не сте имале милениче, бидете сигурни дека кога –тогаш децата ќе го побараат тоа од вас....
Вашето дете сака милениче, дали сте подготвени? (фото)

Гледаме претстава и цртаме со темперни бои во игротека „Бајка“

Игротека „Бајка“ оваа недела подготви нови креативни работилници и уште една претстава за најмалите. Доде...
Гледаме претстава и цртаме со темперни бои во игротека „Бајка“ (фото)

ТЕСТ: Дали вашето дете е левак?

Ако се двоумите за тоа дали вашето дете е левак или деснак, обидете се да ја решите оваа дилема со помош ...
ТЕСТ: Дали вашето дете е левак? (фото)

Што се случува со кожата и косата на бремените жени?

За да се чувствувате добро во текот на целата бременост потребно е да го одржувате телото во добра форма,...
Што се случува со кожата и косата на бремените жени? (фото)

Зошто кокосовата вода е корисна за бремените жени

Кокосовата вода е здрава, бидејќи не содржи масти и е освежителен пијалок кој го хидрира организмот. Покр...
Зошто кокосовата вода е корисна за бремените жени (фото)

Претставата за зајакот и желката во недела во игротека „Бајка“

Овој месец игротека Бајка организира претстави за дечињата секоја недела. Минатата недела имавме можност ...
Претставата за зајакот и желката во недела во игротека „Бајка“ (фото)

Спортска градинка во аеробик центарот во С.Ц. „Јане Сандански“ за дечиња од 2 до 5 години

Аеробик центарот при Спортскиот Центар „Јане Сандански“ од своето постоење воведе ритмичка гимнастика за ...
Спортска градинка во аеробик центарот во С.Ц. „Јане Сандански“ за дечиња од 2 до 5 години (фото)

Совети за родителите од супер дадилка

Џо Фрост е најголемиот идол на многу родители ширум светот. Таа е психолог и дадилка од Велика Британија ...
Совети за родителите од супер дадилка (фото)

Диско забава, спортски активности и претстава во игротека „Бајка“

Игротека „Бајка“ секоја недела подготвува нова програма за дечињата, нови активности, работилници и изнен...
Диско забава, спортски активности и претстава во игротека „Бајка“ (фото)

Отворен ден во „Теннис Парк“ за сите дечиња од прво до четврто одделение

Тенискиот клуб „Теннис Парк“ се наоѓа во Спортскиот Центар „Јане Сандански“. Од овој клуб произлегуваат д...
Отворен ден во „Теннис Парк“ за сите дечиња од прво до четврто одделение (фото)

Премиера на претставата „Лисицата и штркот“ во игротека „Бајка“

По многубројните претстави кои негувателките од игротека „Бајка“ ги подготвија за сите дечиња, оваа недел...
Премиера на претставата „Лисицата и штркот“ во игротека „Бајка“ (фото)

Игротека „Бајка“ подарува спортски ваучер за сите славеници во септември

Игротека Бајка веќе секој месец доделува специјални роденденски ваучери за сите дечиња кои слават роденде...
Игротека „Бајка“ подарува спортски ваучер за сите славеници во септември (фото)

Неделна програма во игротека „Бајка“

Се ближи и први септември, првиот училиштен ден. Сите првачиња веќе се возбудени и со нетрпение чекаат да...
Неделна програма во игротека „Бајка“ (фото)

5 совети за да го спасите животот на вашето дете

Секој родител го советува своето дете да не зборува со непознати, но понекогаш тоа не е доволно. Понекога...
5 совети за да го спасите животот на вашето дете (фото)

ФК ВАРДАР – ПОВЕЌЕ ОД ШАМПИОН

ОТВОРЕН ДЕН во Фудбалската Академија на Вардар.
ФК ВАРДАР – ПОВЕЌЕ ОД ШАМПИОН (фото)

Зошто детската атлетика може да е клучен фактор кај развојот на децата

Децата се нашето богатство, а нивните раст и развој се едни од најважните работи. Спортот најмногу придон...
Зошто детската атлетика може да е клучен фактор кај развојот на децата (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com