ПОДОБРА ЈАС

9 негативни друштвени навики кои треба да ги напуштите уште денес!

Секој од нас има по некоја лоша друштвена навика на која сака да поработи и да ја напушти. Но, има и такв...
 9 негативни друштвени навики кои треба да ги напуштите уште денес! (фото)

Како да се справите со негативци

Без разлика колку позитивно гледате на животот, на луѓето и работите околу вас понекогаш во животот привл...
Како да се справите со негативци (фото)

Ослободете се од негативното размислување засекогаш

Време е да престанете да размислувате негативно, да излезете од маѓепсаниот круг на лоши мисли и да го ср...
Ослободете се од негативното размислување засекогаш (фото)

Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе!

Дали сакате да знаете што точно се случува во вашата глава? Или пак само сакате да се дознаете дали момче...
Топ 10 психолошки тестови. Решете ги и дознајте повеќе за себе! (фото)

За што сѐ се грижат жените?

Што сѐ се случува во женските глави? За што размислуваат, на што се радуваат и што ги мачи? Некои велат д...
За што сѐ се грижат жените? (фото)

5 неуспеси низ кои треба да поминете за да стигнете до успех!?

Секој сака да ја знае тајната за успешен живот без разлика дали се работи за кариерата или за приватниот ...
5 неуспеси низ кои треба да поминете за да стигнете до успех!? (фото)

Како да продолжите понатаму ако не го добивате она што го посакувате од некого?

Има одредени ситуации во животот кои ни помагаат да се пронајдеме. Следствено на ова, има неколку универз...
Како да продолжите понатаму ако не го добивате она што го посакувате од некого? (фото)

Филмови со модни трансформации кои ќе те инспирираат во 2019 година

Приказната за грдото пајче кое се преобразува во елегантен и убав лебед е дел од многу филмски класици, к...
Филмови со модни трансформации кои ќе те инспирираат во 2019 година (фото)

Научно докажани начини да го избегнете најдепресивниот ден во годината

Никој вистински не го сака Јануари. Поради тие причини очигледно е дека најдепресивниот месец во годин...
Научно докажани начини да го избегнете најдепресивниот ден во годината (фото)

22 илустрации кои покажуваат дека светот е лудо место за живеење

Светот се менува многу брзо, а и ние со него. За жал не сите промени ни се од корист. Креативци го иска...
22 илустрации кои покажуваат дека светот е лудо место за живеење (фото)

Мудри изјави за животот кои ќе ве издигнат и инспирираат

Следните изјави за животот се специјално избрани за да ве инспирираат во животот и исполнат со позитивна ...
Мудри изјави за животот кои ќе ве издигнат и инспирираат (фото)

Ставете се себеси на прво место

Многу често меѓу динамиката на животот и желбата за слободно време го губиме она што треба да нѝ е најваж...
Ставете се себеси на прво место (фото)

Плачење против стрес

Што е тајната на животот ослободен од тензии и главоболки?
Плачење против стрес (фото)

Како да престанеме да се грижиме

Секогаш ќе има нешто за што ќе се грижиме и секогаш ќе има нешто за што ќе бидеме благодарни и наш е избо...
Како да престанеме да се грижиме (фото)

Придобивките од Таи Чаи, древната кинеска традиција

Таи Чи како една една од гранките на древните кинески боречки вештини постои со векови, но неодамна беше ...
Придобивките од Таи Чаи, древната кинеска традиција (фото)

Гледајќи во иднината: како да знаеме дека сме на прав пат

Премногу често се стремиме да се моделираме по други луѓе, бизниси и нашите машки врсници.
Гледајќи во иднината: како да знаеме дека сме на прав пат (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com