МОДА

7 правила на облекување што секој треба да ги научи еднаш засекогаш!

Овие правила можат да ви помогнат да го подобрите целосниот надворешен изглед, а секако може да одлучите ...
7 правила на облекување што секој треба да ги научи еднаш засекогаш! (фото)

Дали е ова најновиот тренд на Инстаграм? Поза за сликање - бамби?

Дали и на вашиот инстаграм профил ви се појавуваат слики со поза на млад елен во седечка позиција?
Дали е ова најновиот тренд на Инстаграм? Поза за сликање - бамби? (фото)

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Повторниот истиот проблем... не знаете што да облечете и во вашата соба магично се појави хаос
Модна инспирација – 5 викенд комбинации (фото)

Пролетна комбинација од соништата: Меган Маркл повторно инспирација за модерен изглед

Принцот Хари и Меган Маркл, шармантни и привлечни на работна акција во Лондон.
Пролетна комбинација од соништата: Меган Маркл повторно инспирација за модерен изглед (фото)

Фустан на преклоп - идеално парче облека за секоја дама

Зошто фустанот на преклоп е идеален за секоја дама? Бидејќи одлични ги истакнува облините и убаво стои бу...
Фустан на преклоп - идеално парче облека за секоја дама (фото)

10 француски имиња за 10 стилски лекции

Француски стил: 10 инфлуенсерки кои треба да ги заследите уште ВЕДНАШ на инстаграм за беспрекорен и нонша...
10 француски имиња за 10 стилски лекции (фото)

Освојувајте ги погледите со црно-бел изглед

Факт е дека во црно-бела комбинација секогаш ќе изгледате неверојатно! Без разлика дали се работи за парч...

Како да носите тантела оваа пролет

Женствени и модерни - фустани кои ви се потребни оваа пролет

Виножитото инспирација за нов моден тренд

Вистината е дека модата постојано се менува, па дури и од ден во ден. Веќе зборувавме и за главните тренд...

Цветни дезени - задолжителни за пролет 2018

Само за модерните дами: трендови за пролет/лето 2018

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com