МОДЕН СВЕТ

Славни личности облечени во Chanel

Брендот Chanel се носи од 1909, а основач на оваа компанија е Коко Шанел. Погледнете ги славните низ годи...
Славни личности облечени во Chanel (фото)

Омилени аксесоари за пролет 2019

Мачкасти очила, впечатливи обетки и црни беретки, беа дел од ланскиот тренд. Оваа година, трендсетерите о...
Омилени аксесоари за пролет 2019 (фото)

Комбинации со проѕирна блуза

Транспарентни материјали во женската градероба отсекогаш биле синоним на заводливост и елеганција. Тие се...
Комбинации со проѕирна блуза (фото)

Тренди фустани оваа пролет

Фустаните особено ги сакаме заради нивната практичност бидејќи во ситуации кога едноставно не знаеме што ...
Тренди фустани оваа пролет (фото)

“NEW VOICES”, КАМПАЊАТА НА МАНГО ЗА ПРОЛЕТ/ЛЕТО 2018 ЈА НАГЛАСУВА МОЌТА НА КУЛТУРАТА ВО ОПШТЕСТВОТО

Познатиот фотограф Аласдир Меклилан ги овековечува Адвоа Абоа, Џоли Алиен, Луна Бил, Саша Пивоварова и Па...
“NEW VOICES”, КАМПАЊАТА НА МАНГО ЗА ПРОЛЕТ/ЛЕТО 2018 ЈА НАГЛАСУВА МОЌТА НА КУЛТУРАТА ВО ОПШТЕСТВОТО (фото)

3 Начини како да комбинирате карирано палто

Оваа зима подгответе се за најновиот моден тренд - карираното палто. Го носевме во деведесеттите години, ...
3 Начини како да комбинирате карирано палто (фото)

Најстилската дама во светот која ја гази 6тата деценија од животот

Grace Ghanem стана стилска икона тек во своите 50ти години од животот...
Најстилската дама во светот која ја гази 6тата деценија од животот (фото)

Moќни модели на Викторија Бекам со кои покажува дека новиот тренд се дефинитивно кожните здолништа

Викторија Бекам го знае рецептот како да изгледате елегантно без многу труд...
Moќни модели на Викторија Бекам со кои покажува дека новиот тренд се дефинитивно кожните здолништа (фото)

Кралицата на деловниот стил им одржа на сите модна лекција

Амал Клуни во моќна црвена комбинација заблеска во вистинско светло на одржувањето на конференција на Обе...
Кралицата на деловниот стил им одржа на сите модна лекција (фото)

Спектакуларни и посебни! Како Кралицата Ранија и Кралицата Максима го вратија дамскиот изглед?

Погледнете го модниот избор на кралиците Ранија и Максима при посетета на еден музеј во Хаг
Спектакуларни и посебни! Како Кралицата Ранија и Кралицата Максима го вратија дамскиот изглед? (фото)

Ретки винтиџ фотографии од Карл Лагерфилд, на некои од нив не носи очила

Како изгледа Карл Лагерфилд во млади години и дали некогаш сте го виделе без наочари?
Ретки винтиџ фотографии од Карл Лагерфилд, на некои од нив не носи очила (фото)

Во црвено од глава до пети

„Од глава до пети во црвено“ е огромен тренд за оваа сезона. Црвената е боја која секогаш преовладува, па...
Во црвено од глава до пети (фото)

5 совети за облекување што ниедна жена не треба да ги пропушти

Петок вечер е, а вие нуркате во гардероберот надевјќи се дека ќе ја најдете најдобрата модна комбинација,...
5 совети за облекување што ниедна жена не треба да ги пропушти (фото)

Кој накит ви одговара најмногу со облеката за на работа?

Кога станува збор за избор на облека што ја носиме на нашето работно место, секогаш бираме парчиња облека...
Кој накит ви одговара најмногу со облеката за на работа? (фото)

7 аутфити кои се одличен избор за новогодишната вечер

Нова Година, нов начин да изгледате подобро од сите на забавата! Погледнете ги овие 7 комбинации и инспир...
7 аутфити кои се одличен избор за новогодишната вечер (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com