ТРЕНД

Црн капут - актуелен тренд за секоја зима

Црната боја многу често знае да направи да изгледате и мистериозно, но женствено и модерно. Секако дека ...
Црн капут - актуелен тренд за секоја зима (фото)

Бои кои се тренд за сезоната есен/зима 2018

Овие 10 бои ќе преовладуваат во претстојната сезона.
Бои кои се тренд за сезоната есен/зима 2018 (фото)

Време е за капути: кои модели ќе се носат оваа зима?

Да погледнеме кои капути ќе бидат актуелни!
Време е за капути: кои модели ќе се носат оваа зима? (фото)

Претопени во боите на есента - есен/зима колекција на Bella

Шик, класична елеганција и неминлива женственост се новите атрибути на колекцијата есен/зима 2018 на Bell...
Претопени во боите на есента - есен/зима колекција на Bella (фото)

Што сѐ ќе носиме оваа есен?

Некако на есенските комбинации најмногу се радуваме. Надвор не е премногу студено за да се пренаоблечете,...
Што сѐ ќе носиме оваа есен? (фото)

Дреч зелена е новиот моден хит? Ким Кардашијан е уште една позната дама која храбро го носеше овој тренд

Првин Блејк Лајвли нѐ изненади сите со дреч зелен фустан, а сега и Ким Кардашијан беше во центарот на вни...
Дреч зелена е новиот моден хит? Ким Кардашијан е уште една позната дама која храбро го носеше овој тренд (фото)

Трендови на чанти кои ќе бидат популарни оваа есен

Оваа есен ќе бидат актуелни неколку модели на чанти, а тоа го најавија најголемите светски модни брендови...
Трендови на чанти кои ќе бидат популарни оваа есен (фото)

Моден тренд кој дамите го обожаваат - ако знаете да го носите ќе изгледате како вистинска принцеза

Пуф ракавите беа тренд во 1980-тите, но во последно време сите парчиња облека со „пуф“ моменти се голема ...
Моден тренд кој дамите го обожаваат - ако знаете да го носите ќе изгледате како вистинска принцеза (фото)

Какви чевли ви се потребни ова лето? Модерни предлози кои задолжително ви требаат

Постојано зборуваме за модните трендови, но некако повеќе се посветуваме на облеката и не обрнуваме внима...
Какви чевли ви се потребни ова лето? Модерни предлози кои задолжително ви требаат (фото)

Шеширот кој ја одбележа сезоната - голем, впечатлив, шик

Сите го носат од познати дами, до популарни трендсетерки! Додека минатото лето сите полудеа по шеширот со...
Шеширот кој ја одбележа сезоната - голем, впечатлив, шик (фото)

„Crocs“ штикли - тренд кој со нетрпение го чекавме или не ни се верува дека измислија и такво нешто?

Можеби и кога би ги стилизирале на вистинскиот начин ќе постигнете тренди изглед и нема да ви гледаат чуд...
„Crocs“ штикли - тренд кој со нетрпение го чекавме или не ни се верува дека измислија и такво нешто? (фото)

Ова лето збогувајте се со овие трендови за на плажа

Подготвени за на плажа? Не потполно, доколку не знаевте за овие трендови кои повеќе не се тренд! Кажете и...
Ова лето збогувајте се со овие трендови за на плажа (фото)

Парче облека кое мора да го имате ова лето

Покрај сите модни трендови резервирани за ова лето, мора да знаете дека тексас комбинезонот е задолжителе...
Парче облека кое мора да го имате ова лето (фото)

Трендови на кои ова лето треба да им кажете „Збогум!“

Трендовите понекогаш толку брзо се менуваат, што дури кога ќе почнете да ги практикувате тие веќе излегле...
Трендови на кои ова лето треба да им кажете „Збогум!“ (фото)

Дезени со точки - повторно хит и оваа сезона

За дезените со точки можеме да кажаеме дека се безвременски и секогаш ќе ја имаат таа моќ да им помагаат ...
Дезени со точки - повторно хит и оваа сезона (фото)

Модниот тренд на сезоната: риги

Хоризонтални или вертикални, линии кои креираат оптичка илузија.
Модниот тренд на сезоната: риги (фото)

Котур - нашето ново омилено урбано место во Скопје

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com