НОВОСТИ

Нов член на кралското семејство: принцот Вилијам и војвотката Кетрин му посакаа добредојде на своето трето дете

Се роди уште едно кралскот бебе! Кенсингтонската палата го потврди породувањето на Кејт Мидлтон. Војвотка...
Нов член на кралското семејство: принцот Вилијам и војвотката Кетрин му посакаа добредојде на своето трето дете (фото)

Коачела викенд број 2 - Бијонсе повторно воодушевува

Никогаш доста од славата и популарноста на Бијонсе!
Коачела викенд број 2 - Бијонсе повторно воодушевува (фото)

Уште една позната ѕвезда го напушти светот: Авичи почина на 28 години

Познатиот шведски диџеј, вчера попладне беше пронајден мртов во Оман. Причината за смртта на 28-годишниот...
Уште една позната ѕвезда го напушти светот: Авичи почина на 28 години (фото)

Амал Клуни - модната кралица на забава со пријателите

Од судницата, црвениот тепих и домот, оваа дама е во центарот на вниманието и мами воздишки со нејзиниот ...
Амал Клуни - модната кралица на забава со пријателите (фото)

Во што се состои тајната на Бијонсе за неверојатниот изглед на Коачела?

Дали сѐ уште се опоравувате од историскиот настан на Бијонсе? Затоа се запрашвме што би можела да биде не...
Во што се состои тајната на Бијонсе за неверојатниот изглед на Коачела? (фото)

Коачела - музичкиот фестивал со најголемо влијание врз модата

Овој фестивал кој се случува во текот на два викенди во Калифорнија, дефинитивно е настан од големо значе...
Коачела - музичкиот фестивал со најголемо влијание врз модата (фото)

Почина Судан - последниот бел носорог мажјак во светот

Навистина е тажно и трагично тоа што човечката цивилизација дозволува уште еден животински вид да исчезну...

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com