ШОУ БИЗНИС

Криси Тиген ја сподели првата фотографија од синчето Мајлс

Минатата недела Криси Тиген и Џон Леџенд станаа родители по втор пат, а сега конечно можеме да ја видиме ...
Криси Тиген ја сподели првата фотографија од синчето Мајлс (фото)

Која кралска свадба е вашиот фаворит - на Кејт Мидлтон и Вилијам или Меган Маркл и Хари

Откако во ноември беше објавено дека принцот Хари и Меган Маркл се верени, нивната свадба е главна тема з...
Која кралска свадба е вашиот фаворит - на Кејт Мидлтон и Вилијам или Меган Маркл и Хари (фото)

10 докази дека Хари и Меган секогаш ќе си го чуваат грбот

Да се потсетиме уште еднаш зошто тие двајца се создадени еден за друг и секогаш ќе си го чуваат грбот.
10 докази дека Хари и Меган секогаш ќе си го чуваат грбот (фото)

Принцеза во Кан: Емилија Кларк во кралски виолетов фустан на црвениот тепих

Емилија Кларк вчера стана главна ѕвезда на Канскиот филмски фестивал, откако на црвениот тепих се појави ...
Принцеза во Кан: Емилија Кларк во кралски виолетов фустан на црвениот тепих (фото)

Повторно бунтовничка: Кристен Стјуарт против правилата на црвениот тепих во Кан

На црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал постои правило за носење на чевли на висока потпетици, па ...
Повторно бунтовничка: Кристен Стјуарт против правилата на црвениот тепих во Кан (фото)

12 докази дека Роузи Хантингтон Вајтли е згодна мајка

Модел на Victoria's Secret, сопруга и мајка - жена на која сите ѝ завдиуваат
12 докази дека Роузи Хантингтон Вајтли е згодна мајка (фото)

Фустаните на Кендал Џенер повторно предизвикаа фама

Кендал Џенер е позната по своите храбри модни избори, а последниве денови главна тема за разговор се нејз...
Фустаните на Кендал Џенер повторно предизвикаа фама (фото)

Познати ѕвезди кои се откажале од алкохолот

Можеби ќе ви звучи чудно и незамисливо како овие ѕвезди можат една гламурозна вечер да ја поминат без чаш...
Познати ѕвезди кои се откажале од алкохолот (фото)

Најдобро облечените парови - 3 во 1 (мода, убавина и стил)

Што е подобро од една модна икона? Две модни икони, нормално. Тие секогаш се уникатни во својот изглед, и...
Најдобро облечените парови - 3 во 1 (мода, убавина и стил) (фото)

Повторно заедно: Џиџи Хадид и Зејн Малик фотографирани како се бакнуваат во Њујорк

Откако Џиџи Хадид и Зејн Малик на своите профили на социјалните мрежи објавија дека се разделуваат, позна...
Повторно заедно: Џиџи Хадид и Зејн Малик фотографирани како се бакнуваат во Њујорк (фото)

Од Инстаграмот на Криси Тиген: прекрасни фотографии од 2. роденден на Луна

Луна, преслатката ќерка на Криси Тиген и Џон Леџенд го прослави својот втор роденден. Бидејќие познатиот ...
Од Инстаграмот на Криси Тиген: прекрасни фотографии од 2. роденден на Луна (фото)

По настапот на Бијонсе на Coachella, нема простор за прашањето кој владее со музичкиот свет

Бијонсе пишува историја. Викендов Бијонсе настапи на добро познатиот музички фестивал Коачела.
По настапот на Бијонсе на Coachella, нема простор за прашањето кој владее со музичкиот свет (фото)

Фотографии кои досега не сте ги виделе: Мадона во 1983

Интересно е колку луѓето се менуваат низ годините, а уште поинтересно е кога гледаме фотографии од познат...
Фотографии кои досега не сте ги виделе: Мадона во 1983 (фото)

Топлес во Мексико: романтични фотографии од Хајди Клум со новото момче

Хајди Клум гордо го покажа своето ново момче пред светот, а веќе знаеме дека се работи за 28-годишниот То...
Топлес во Мексико: романтични фотографии од Хајди Клум со новото момче (фото)

Бруклин Бекам фотографиран како се бакнува со Плејбој моделот Лекси Вуд

Бруклин Бекам се бакнува со Лекси Вуд? Зарем до пред некое време не објавуваше фотографии со неговата гол...
Бруклин Бекам фотографиран како се бакнува со Плејбој моделот Лекси Вуд (фото)

Памела Андерсон пред пластичните операции - нејзиниот изглед ќе ве воодушеви

Памела Андерсон е една од првите која го популаризираше пластичниот изглед. Таа денес има 50 години и нав...
Памела Андерсон пред пластичните операции - нејзиниот изглед ќе ве воодушеви (фото)

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com