ЗАНИМЛИВОСТИ

Богати и размазени кучиња на Instagram

На Instagram покрај мали богати деца кои живеат речиси совршен живот, можат да се најдат и богати кучиња ...
Богати и размазени кучиња на Instagram (фото)

Работи во кои верувате, а не се точни!

Предрасуди, бабини верувања и верувања во кои луѓето биле принудени да веруваат затоа што немале друг или...
Работи во кои верувате, а не се точни! (фото)

Мачки кои седат како ќе им текне

За мачките нема правила, ниту бон-тон. Тие прават што сакаат, седат како сакаат и се галат само кога тие ...
Мачки кои седат како ќе им текне (фото)

Како да препознаете човек што лаже за 5 секунди?

Доколку приметите две од овие однесувања во првите 5 секунди бидете сигурни дека особата не Ви ја кажува ...
Како да препознаете човек што лаже за 5 секунди? (фото)

Овие две години се официјално најсреќните години во твојот живот

Кога размислувате на животот позади вас кои години ги сметате за најсреќни? Годината кога првпат можевте ...
Овие две години се официјално најсреќните години во твојот живот (фото)

Холивудски урбани и страшни легенди кои би можеле да се вистинити

Погледнете го првиот дел од серијата на урбани легенди кои би можеле да бидат вистинити
Холивудски урбани и страшни легенди кои би можеле да се вистинити (фото)

Научниците открија 512 годишна ајкула со што најстариот р'бетник во светот

Некои велат дек оваа ајкула има 512 години, BBC тврди дека станува збор за возраст од 400 години, додека ...
Научниците открија 512 годишна ајкула со што најстариот р'бетник во светот (фото)

7 неправилности на телото кои се причина за волшебна убавина

Убавината е прашање на вкус, бидејќи не постојат универзални правила со кои можете да карактеризирате нек...
7 неправилности на телото кои се причина за волшебна убавина (фото)

6 мажи кои си ги уништиле кариерите поради љубов

Имајќи го во предвид изразот дека љубовта е слепа го среќаваме во безвременските класици како оние на Шек...
6 мажи кои си ги уништиле кариерите поради љубов (фото)

Во вистинско време на вистинско место: галерија со фотографии кои ќе ве воодушеват

Недела е ден за одмор, па затоа сакаме малку да ве опуштиме и додека го пиете утринското кафе уживајте во...
Во вистинско време на вистинско место: галерија со фотографии кои ќе ве воодушеват (фото)

Фенг Шуи трикови за дочек на зимата

По долгото, жешко лето, најверојатно сте подготвени да ја прифатите зимата - но дали е спремен и вашиот д...
Фенг Шуи трикови за дочек на зимата (фото)

Свадбите не се совршени: фотографии кои треба да ги погледнете

Фотографирањето е задолжителен дел од секоја свадба и додека можеме да видиме илјадници прекрасни фотогра...
Свадбите не се совршени: фотографии кои треба да ги погледнете (фото)

Тест: Каква личност сте под површината?

Овој интересен тест ја открива суштината на вашиот карактер, ставајќи ве во замислени, но многу важни жив...
Тест: Каква личност сте под површината? (фото)

Како боите во кои се облекувате ја карактеризираат вашата личност

Боите во кои се облекувате откриваат каква личност сте
Како боите во кои се облекувате ја карактеризираат вашата личност (фото)

Интересни мисли за жените

Жените отсекогаш биле инспирација.
Интересни мисли за жените (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com