KОСА

Никогаш со здодевен изглед - одлични идеи за боб фризура

Боб фризурата е класичен избор, но за брзо време може да се случи да ни здосади, бидејќи секојдневно сме ...
Никогаш со здодевен изглед - одлични идеи за боб фризура (фото)

Фризури кои ќе ги обожавате ова лето

Не размислувајте премногу за тоа каква фризура да направите, бидејќи ви нудиме фризури кои ќе ги обожават...
Фризури кои ќе ги обожавате ова лето (фото)

3 начини да се соочите со слаба коса

Сигурно сте забележале како повеќе се случува косата да ви опаѓа, по секое чешлање четката е полна со вла...
3 начини да се соочите со слаба коса (фото)

Фризури со плетенки кои сигурно ќе сакате да ги носите

За овие фризури не ви е потребно многу време, можете да ги направите сами, а исто така ќе ве инспирираат ...
Фризури со плетенки кои сигурно ќе сакате да ги носите (фото)

Едноставни фризури кои ова лето ќе ги обожавате

Покрај тоа што се грижите за вашите модни комбинации, не заборавајте да го комплетирате вашиот изглед со ...
Едноставни фризури кои ова лето ќе ги обожавате (фото)

Познати личности кои одлично изгледаат и како плавуши и како бринети

Ова е цврст доказ дека на овие познати личности убаво им стои секоја боја за коса.
Познати личности кои одлично изгледаат и како плавуши и како бринети (фото)

Бидете во тренд ова лето со најмодерните бои за коса

Оставете ги другите без здив кога ќе се појавите со нова фризуа
Бидете во тренд ова лето со најмодерните бои за коса (фото)

Најновиот тренд за коса е старата добро позната панделка

Доколку ја обожавате модата од 90 тите, оваа мала промена ќе ви даде сосема нов изглед без ни малку труд....
Најновиот тренд за коса е старата добро позната панделка (фото)

Ниско коњско опавче - нова тренди фризура за 2018

Мора да признаете дека фризурата коњско репче е најлесниот начин за вашата коса, а тоа што е најважно од ...
Ниско коњско опавче - нова тренди фризура за 2018 (фото)

5 нови трендови за фризури во 2018

Дали оваа година конечно ќе ги направите шишките за кои веќе со години се двоумите? Треба да знаете дека ...
5 нови трендови за фризури во 2018 (фото)

Брановидна коса - ова нe e само летен тренд

Брановидната коса не се носи само во лето, сега е поголем тренд и во зима!
Брановидна коса - ова нe e само летен тренд (фото)

Кратка или долга – боб фризурата не излегува од мода

Овој стил е сè уште во тренд и оваа зима, но која должина е најдобрата за вас? Ова се најновите модни тен...
Кратка или долга – боб фризурата не излегува од мода (фото)

8 совршено неуредни и лесни плетенки

Ќе посакате да ги имате уште денес!
8 совршено неуредни и лесни плетенки (фото)

Црвената коса - трендовски хит

Дали сте расположени за промени? Променете ја бојата на косата.
Црвената коса - трендовски хит (фото)

10 фризури на познатите кои ќе сакате да ги „украдете“ оваа есен

Едноставни, а сепак модерни! Доколку ви е потребна „лесна“ фризура, а истовремено сакате да изгледате мод...
10 фризури на познатите кои ќе сакате да ги „украдете“ оваа есен (фото)

Познати митови за косата

Постојат огромен број на митови во врска со косата и грижата за неа.
Познати митови за косата (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com