KОСА

Kaко фарбата да ви трае подолго?

Нема ништо подобро од чувството кога доаѓате дома од салонот за убавина и ја гледате новата боја на коса,...
Kaко фарбата да ви трае подолго? (фото)

Мрсна коса, а вие се брзате?!

На сите некогаш во животот нѝ се случува да имаме непредвиден состанок и да немаме време да ја измиеме ко...
Мрсна коса, а вие се брзате?! (фото)

Како да ја забавите појавата на бели влакна

Како што луѓето стареат, така нивната кожа се менува, а косата им побелува. Ова е природниот процес на ст...
Како да ја забавите појавата на бели влакна (фото)

3 прашања кои треба да се запрашате пред да направите голема промена со својата коса

Кога се подготвувате за нова промена, како фризура треба да бидете претпазливи ако промената која сакате ...
3 прашања кои треба да се запрашате пред да направите голема промена со својата коса (фото)

Трикови за совршено опавче

Патот до посакуваното опавче знае да биде тежок во зависност од тоа каков тип на коса имате. Со овие неко...
Трикови за совршено опавче (фото)

7 начини на погрешно четкање на косата

Кога зборуваме за косата, без разлика дали е мрсна, сува, со тенко влакно или ја немаме доволно, обично р...
7 начини на погрешно четкање на косата (фото)

Работи кои треба да престанете да ги правите ако имате мрсна коса

Знаеме дека многумина од вас се борат да ја измијат косата секој ден, бидејќи мрсната коса е навистина не...
Работи кои треба да престанете да ги правите ако имате мрсна коса (фото)

Како да направите вашата коса побрзо да расте?

Неколку есенцијални витамини за раст на косата.
Како да направите вашата коса побрзо да расте? (фото)

Маска за коса од белки

Дали знаевте дека истите јајца што ги користите за вашиот појадок, исто така, може да им дадат живот на в...
Маска за коса од белки (фото)

Совршена коса со алое вера

Досега сигурно сте потрошиле многу пари во салоните за убавина кадешто ви ветувале дека по само неколку т...
Совршена коса со алое вера (фото)

10 одлични фризури за девојки со виткана коса

Многу девојки не ја сакаат својата виткана коса и честопати се обидуваат да ја исправат. Ако сте еднa од ...
10 одлични фризури за девојки со виткана коса (фото)

Одберете ја вистинската четка за коса

Кога се работи за четките за коса, многу често жените имаат проблем да се одлучат каква да користат бидеј...
Одберете ја вистинската четка за коса (фото)

Kако да го спречите опаѓањето на косата?

Опаѓањето на косата по нејзиното миење може да биде навистина застрашувачко ако тоа е во големи количини,...
Kако да го спречите опаѓањето на косата? (фото)

Како да ја „натерате“ косата побргу да ви порасне?

Косата не расте со иста брзина кај сите. Додека некои никако не можат да дочекаат косата да ја достигне п...
Како да ја „натерате“ косата побргу да ви порасне? (фото)

Грешки во грижата за вашата коса

Ако го прашате вашиот фризер, сигурно ќе ви укаже на грешките кои ги правите во негата на вашата коса. Но...
Грешки во грижата за вашата коса (фото)

Како да имате коса со совршен волумен

Косата има текстура, движење, се разбушавува и сама по себе изгледа секси. Но, за да го постигнете соврше...
Како да имате коса со совршен волумен (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com