НЕГА

Волшебната течност за убавина: мицеларна вода

Таа ја отстранува шминката, ја чисти и ја смирува кожата без да има потреба за повторно плакнење на лицет...
Волшебната течност за убавина: мицеларна вода (фото)

Летна убавина: тајни кои можете да ги научите од моделот Бјанка Балти

Бјанка Балти секогаш изгледа како да е на одмор. 34-годишниот италијански модел и долгогодишното лице на ...
Летна убавина: тајни кои можете да ги научите од моделот Бјанка Балти (фото)

4 производи кои мора да ги имате во вашиот несесер ова лето

Грижете се за вашиот изглед и во текот на летните денови и незаборавајте секогаш со вас да ги носите след...
4 производи кои мора да ги имате во вашиот несесер ова лето (фото)

Ослабете мудро - топ совети како да го смените својот став кон храната еднаш засекогаш

Сите посакуваме витка фигура, но некои жени не успеваат да ги намалат килограмите ниту со диети или трени...
Ослабете мудро - топ совети како да го смените својот став кон храната еднаш засекогаш (фото)

7 масла кои ќе ви помогнат да го подобрите вашиот изглед

Многу е важно да се грижите за вашиот изглед и за вашето здравје, а овие масла дефинитивно ќе ви помогнат...
7 масла кои ќе ви помогнат да го подобрите вашиот изглед (фото)

5 правила за убавина кои треба да ги следите

Дали и вам ви се случува да и покрај тоа што внимателно се грижите за вашата кожа, таа и понатаму не изгл...
5 правила за убавина кои треба да ги следите (фото)

Глината како чудотворен лек

Уште во дамнешни времиња глината се користела како чудотворен лек за сѐ.
Глината како чудотворен лек (фото)

Зошто солта е добра за вашите нозе во лето?

Дури и да не одите никаде на море, сепак можете да си подготвите прекрасна релаксирачка бања и да уживате...
Зошто солта е добра за вашите нозе во лето? (фото)

Како до убави стапала во текот на целото лето?!

Во овој период од годината, вашите стапала се постојано изложени на погледи. Но воопшто не е лесно тие да...
Како до убави стапала во текот на целото лето?! (фото)

Брзи трикови за убавина со коцки мраз

Понекогаш решението е на дофат од вас, или во овој случај поточно, во вашиот фрижидер. Најобичните коцки ...
Брзи трикови за убавина со коцки мраз (фото)

Рутина за убавина на Клеопатра - маслиново масло идеално за кожа и коса

Клеопатра се смета за една од најубавите дами низ историјата, а денеска се зборува дека една од нејзините...
Рутина за убавина на Клеопатра - маслиново масло идеално за кожа и коса (фото)

Направете сами: маска и пилинг од кафе

Поголемиот дел од дамите не можат да го замислат денот без кафе. Доколку и вие спаѓате во оваа група, тог...
Направете сами: маска и пилинг од кафе (фото)

Хигиенски навики кои не се корисни

Хигиенската нега секако дека е важна, но не е корисна кога ќе претерате. Претераната хигиенска нега може ...
Хигиенски навики кои не се корисни (фото)

5 природни третмани за лице кои можете да ги направите сами

Природните маски и третмани кои ги правите во вашиот дом, се најдобриот начин за да го одржувате здравјет...
5 природни третмани за лице кои можете да ги направите сами (фото)

Сѐ што можете да направите денес за да бидете убави по 10 години

Во трката со времето, подобро е да започнете уште ВЕДНАШ!
Сѐ што можете да направите денес за да бидете убави по 10 години (фото)

Етерични масла што треба секогаш да ги имате во домот

Етеричните масла имаат лековити својста, па затоа добро е да ги имаме дома
Етерични масла што треба секогаш да ги имате во домот (фото)

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com