НАСТАНИ

Индијана Џонс конечно во The Cube

Премиера на Индијана Џонс, но овој пат не на филмското платно! На 20.05.2018 се отвори новата соба во The...
Индијана Џонс конечно во The Cube (фото)

Џез импровизации со Васил Хаџиманов и Душан Јевтовиќ

Вечерва, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга, скопјани ќе можат...
Џез импровизации со Васил Хаџиманов и Душан Јевтовиќ (фото)

Македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“ во Станица 26

Утревечер, на 16 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга ќе на...
Македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“ во Станица 26 (фото)

Ѓорѓе Јовановиќ со инсталацијата насловена „Зад аголот“ учествува на фестивалот „SKG Bridges“

Македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ со инсталацијата насловена „Зад аголот“ учествува на фестивалот „SKG...
Ѓорѓе Јовановиќ со инсталацијата насловена „Зад аголот“ учествува на фестивалот „SKG Bridges“ (фото)

Kонкурс за Годишната наградата „Ладислав Баришиќ" на Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија

Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува конкурс за истражувачки проект од областа на л...
Kонкурс за Годишната наградата „Ладислав Баришиќ" на Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија (фото)

Класична и џез музика врзана за Македонија, а со њујоршка инспирција

Денеска се одржа конференција за печат по повод престојните два концерти на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон ...
Класична и џез музика врзана за Македонија, а со њујоршка инспирција (фото)

Музејот на современата уметност-Скопје во посета на музеите во Полска и Холандија

Музејот на современата уметност-Скопје по одобрениот грант од Националната агенција за европски образовни...
Музејот на современата уметност-Скопје во посета на музеите во Полска и Холандија (фото)

Baby Rave прв пат во Скопје на 13. мај

Baby Rave – забава за бебиња и деца до 6 години, недела, 13. мај 2018 година, во МКЦ Клуб и Ресторан во С...
Baby Rave прв пат во Скопје на 13. мај (фото)

Свечено отворање на нов салон за луксузен накит

Денес во 19 часот ќе се отвори новиот салон за луксузен накит, Morion. Еден од ретките брендови во Македо...
Свечено отворање на нов салон за луксузен накит (фото)

Голем хуманитарен концерт на Магдалена Алексовска и пријателите за малиот Дамјан

Средствата кои ќе бидат собрани од овој хуманитарен концерт ќе се насочат за лекување на малиот Дамјан По...
Голем хуманитарен концерт на Магдалена Алексовска и пријателите за малиот Дамјан (фото)

30 години саем на книгата е мал, но значаен јубилеј

„30 години читаме со задоволство”, е слоганот на овогодинешниот, јубилеен Саем на книгата, а во кампањата...
30 години саем на книгата е мал, но значаен јубилеј (фото)

Виктор Давидовски и „PSS Racing Team“ се прв македонски тим на Европскиот TCR шампионат

Овој викенд во Тренд Гастро Бар со свечена промоција на PSS Racing Team, Виктор Давидовски и новото возил...
Виктор Давидовски и „PSS Racing Team“ се прв македонски тим на Европскиот TCR шампионат (фото)

Енергична свирка на бендот „Темпера“ во Станица 26

На 18 април, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб Станица 26 во организација на 3Гонга настапува македо...
Енергична свирка на бендот „Темпера“ во Станица 26 (фото)

Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакантите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој долги години жи...
Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија (фото)

Како помина третото издание на Fashion & Lifestyle Expo

На 22ри и 23и март, во фоајето на Македонската опера и балет по трет пат, на едно место се обединија брен...
Како помина третото издание на Fashion & Lifestyle Expo (фото)

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com