ЗДРАВЈЕ

Етеричните масла во секојдневната нега

Позитивните својства на арома-терапијата се познати одамна, а денес негата со етерични масла се препорачу...
Етеричните масла во секојдневната нега (фото)

Комплетна нега со тиква – пилинг, маска и купка

Тиквата е една од најквалитетните намирници во овој период од годината. Богата е со калиум, фосфор, калци...
Комплетна нега со тиква – пилинг, маска и купка (фото)

Домашна нега за вашите стапала

Доколку сакате вашите стапала да бидат мазни, меки и кога ги допирате да имате чувство како да допирате б...
Домашна нега за вашите стапала (фото)

5 совети за нега и убавина со краставица

Краставицата го негува телото одвнатре, но и однадвор. Идеален е за нега на кожата, бидејќи бројните мине...
5 совети за нега и убавина со краставица (фото)

Едноставна нега за нежната кожа на деколтето

Убавина и здравиот изглед подразбираат нега за целото тело, а неизоставен дел е и популарното деколте кое...
Едноставна нега за нежната кожа на деколтето (фото)

10 чудни трикови за убавинa

Сигурно сте виделе и прочитале безброј трикови за убавина, а можеби и сте примениле некој од нив. Еве ушт...
10 чудни трикови за убавинa (фото)

Природни состојки за нега кои науката ги подржува

Сигурно некогаш сте запознале некоја баба која тврди дека е младолика благодарение на прополис? Постојат ...

Водич за aлтернативна и дополнителна медицина

Вистини и заблуди за негата на кожата

Најпопуларниот режим на исхрана во светот - јапонска диета со банана

Минимална измена во исхраната, намалување на 5 килограми за седум дена - ова е реченицата која ви треба д...

Холивудска, протеинска или вегетаријанска диета?

Брза диета со зелка

5 начини за брзо топење на 100 калории

Доколку не сте по спортувањето, а сакате да изгубите неколку килограми, обидете се да потрошите 100 калор...

Како правилно да се загревате пред и после спортувањето

Ефективни вежби кои можете да ги правите додека лежите

Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин

Многу фактори можат да влијаат на пореметување на вагиналната флора. Стресниот начин на живот, слабиот им...

5 совети за интимна нега

Непријатен мирис „таму доле”

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com