ЗДРАВЈЕ

Водич за aлтернативна и дополнителна медицина

Терминот "алтернативна терапија" се однесува на секој третман кој не спага во групата на западни медицинс...
Водич за aлтернативна и дополнителна медицина (фото)

За дамите со мрсна кожа - храна која треба почесто да ја консумирате

Доколку имате мрсна кожа тогаш препорачливо е да прочитате кои намирници се препорачливи да ги консумират...
За дамите со мрсна кожа - храна која треба почесто да ја консумирате (фото)

Третирајте ја својата кожа со лимон

Лимонот припаѓа во групата на цитрусни овошја, каде спаѓаат портокалот, мандарината, грејпфрутот и др. Не...
Третирајте ја својата кожа со лимон (фото)

Природни продукти кои ќе ја зачуваат младоста на вашата кожа

Природните препарати за нега на кожата стануваат се попопуларни откако жените сфатија дека козметиката и ...
Природни продукти кои ќе ја зачуваат младоста на вашата кожа (фото)

Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин

Многу фактори можат да влијаат на пореметување на вагиналната флора. Стресниот начин на живот, слабиот им...
Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин (фото)

Хранлива маска од чоколадо за сува кожа

Ако имате проблеми со сува кожа на лицето, вратот и деколтето, можете да пробате да ја подобрите состојба...
Хранлива маска од чоколадо за сува кожа (фото)

7 начини да ја негувате вашата кожа и коса додека спиете

Ноќта е најдобриот дел од денот кога станува збор за негата на вашата кожа и коса бидејки во тој период в...

Збогум за габичните инфекции!

10 чудни трикови за убавинa

Холивудска, протеинска или вегетаријанска диета?

Доколку имате во план да направите некои животни промени почнувајќи од слабеење, градење на мускулна маса...

Брза диета со зелка

Најпопуларниот режим на исхрана во светот - јапонска диета со банана

Како правилно да се загревате пред и после спортувањето

Вежбањето ви е на врвот на умот? Меѓутоа, со физичка активност доаѓаат болки и повреди кои може да не нѐ ...

Ефективни вежби кои можете да ги правите додека лежите

5 здравствени придобивки од јогата

Како да имате убав мирис и вкус „таму долу“

Дали некогаш ви се случило да не сакате да имате секс поради тоа што не сте сигурни каков ви е мирисот и ...

7 работи кои мора да ги знаете за вашето сексуално здравје

5 совети за интимна нега

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com