ФИТНЕС

5 начини за брзо топење на 100 калории

Доколку не сте по спортувањето, а сакате да изгубите неколку килограми, обидете се да потрошите 100 калор...
5 начини за брзо топење на 100 калории (фото)

Како правилно да се загревате пред и после спортувањето

Вежбањето ви е на врвот на умот? Меѓутоа, со физичка активност доаѓаат болки и повреди кои може да не нѐ ...
Како правилно да се загревате пред и после спортувањето (фото)

Ефективни вежби кои можете да ги правите додека лежите

Дали знаевте дека можете да лежите и да вежбате? Само затоа што можете да лежите додека ги правите, не зн...
Ефективни вежби кои можете да ги правите додека лежите (фото)

5 здравствени придобивки од јогата

Со векови, јогата се смета за тренинг na умот, телото и душата. Мишел Брустер велнес тренер и основач на ...
5 здравствени придобивки од јогата (фото)

Што е Таи Чи и зошто треба да се вежба?

За сите оние кои во моментов чувствуваат дека сакаат да направат нешто добро за себе, за своето тело и ум...
Што е Таи Чи и зошто треба да се вежба? (фото)

Вежбајте и намалете го стресот

Во последно време многу студии се фокусираат токму на тоа како вежбањето може да ги подобри и да ги стиму...
Вежбајте и намалете го стресот (фото)

20 минутни утрински вежби за совршено тело

Отсекогаш било дилема дали е подобро да се вежба на празен или полн стомак. Најновите истражувања покажаа...
20 минутни утрински вежби за совршено тело (фото)

Вежби со клекнување на затегнат задник

Вежбите со клекнување се како малиот црн фустан – никогаш не излегуваат од мода и секогаш прават телото д...
Вежби со клекнување на затегнат задник (фото)

4 вежби за подобар секс

Кегеловите вежби не се единствените со кои можете да го подобрите својот сексуален живот. Со овие, ќе го ...
4 вежби за подобар секс (фото)

5 тибетански вежби за подмладување

5 вежби, 20тина минути на ден за да останете млади и да бидете поенергични. Стари се повеќе од 2500 годин...
5 тибетански вежби за подмладување (фото)

Ова се најдобрите вежби за слабеење!

Без разлика дали сте чест посетител на фитнес центарот или вежбате дома сами, овие вежби (за кои не ви тр...
Ова се најдобрите вежби за слабеење! (фото)

9 пилатес вежби со кои се трошат најмногу калории

Пилатесот не ги дефинира само вашите мускули. Ако вежбите ги работите правилно, тој ќе ви помогне и да со...
9 пилатес вежби со кои се трошат најмногу калории (фото)

Кога треба, а кога не треба да вежбате?!

Постојат периоди од денот и месецот кога смеете да вежбате и периоди кога не смеете да вежбате. Овие дозв...
Кога треба, а кога не треба да вежбате?! (фото)

Со 3-минутни вежби до посакуваните затегнати нозе

Вежбите потребно е да ги правите пред спиење.
Со 3-минутни вежби до посакуваните затегнати нозе (фото)

Утринска гимнастика: кои активности треба да ги практикувате наутро

Доколку имавте сомнежи дали да започнете со вежбање, ова би требало да претставува добра мотивација, а ва...
Утринска гимнастика: кои активности треба да ги практикувате наутро (фото)

Вежби за совршено тело од тренерот на Џенифер Лопез

Кој не сака да има тело како Џенифер Лопез?
Вежби за совршено тело од тренерот на Џенифер Лопез (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com