НЕГА

Волшебната течност за убавина: мицеларна вода

Таа ја отстранува шминката, ја чисти и ја смирува кожата без да има потреба за повторно плакнење на лицет...
Волшебната течност за убавина: мицеларна вода (фото)

Почнете на време: воведете рутини против брчките уште сега

Како и за голем број на работи во животот, така и со грижата за вашата кожа е важно да започнете на време...
Почнете на време: воведете рутини против брчките уште сега (фото)

Зошто протеинскиот леб е подеднакво здрав за сите?

Протеинскиот леб е сè почесто тема на разговор, особено меѓу оние кои сакаат да ги подобрат резултатите о...
Зошто протеинскиот леб е подеднакво здрав за сите? (фото)

Вистини и заблуди за негата на кожата

Сите може да имаме прекрасна кожа, но само со правилно одбрани препарати и начини за нејзино негување. Мн...
Вистини и заблуди за негата на кожата (фото)

Сѐ што не сте знаеле за бананите

За бананата постојат голем број на тврдења и додека некои сметаат дека ова овошје е тешко за варење, оста...
Сѐ што не сте знаеле за бананите (фото)

Хигиенски навики кои не се корисни

Хигиенската нега секако дека е важна, но не е корисна кога ќе претерате. Претераната хигиенска нега може ...
Хигиенски навики кои не се корисни (фото)

7 намирници за одличен имунитет

Тоа што времето сѐ повеќе се затоплува не значи дека треба да престанете да внимавате на вашето здравје и...
7 намирници за одличен имунитет (фото)

5 природни третмани за лице кои можете да ги направите сами

Природните маски и третмани кои ги правите во вашиот дом, се најдобриот начин за да го одржувате здравјет...
5 природни третмани за лице кои можете да ги направите сами (фото)

Совети за грижа на кожата во пролет

Конечно полека можеме да им кажеме збогум на студените денови, кои негативно влијаеа врз нашата кожа. Но,...
Совети за грижа на кожата во пролет (фото)

Причини зошто треба авокадото да го вклучите во вашата исхрана

Во последно време авокадото е навистина популарно и сите луѓе околу вас го јадат, зошто тогаш да не започ...
Причини зошто треба авокадото да го вклучите во вашата исхрана (фото)

Лековитите својства на билката алое вера

Во древниот Египет, алое верата уште пред 6000 години била позната како билка на бесмртноста. Денеска, мо...
Лековитите својства на билката алое вера (фото)

Што се случува кога ќе започнете со веганска исхрана?

Во последниве неколку години веганството е навистина актуелно и се' повеќе луѓе започнуваат со ваквиот на...
Што се случува кога ќе започнете со веганска исхрана? (фото)

Диетата на Бијонсе со која се слабее за само 22 дена

Бијонсе секогаш изгледа извонредно, но за да биде тоа така таа сѐ прави по план. Искрено, диетата која ја...
Диетата на Бијонсе со која се слабее за само 22 дена (фото)

Кажете му ЗБОГУМ на целулитот: одлични начини кои можат да ви помогнат

Целулитот се појавува кај секоја дама, без разлика на возраста и килажата. Навистина е непријатно кога ќе...
Кажете му ЗБОГУМ на целулитот: одлични начини кои можат да ви помогнат (фото)

Кога вашето тело има потреба од повеќе влакна

Сигналите што вашето тело ви ги праќа кога има потреба од повеќе влакна
Кога вашето тело има потреба од повеќе влакна (фото)

Протеинската диета на Кејт Хадсон - совети и мислење

„Јадам зеленчук и зрнеста храна со месо, риба и тофу. Многу малку млечни производи, без шеќер и нула глут...
Протеинската диета на Кејт Хадсон - совети и мислење (фото)

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com