ЗДРАВ ЖИВОТ

Докажан хербален АНТИКАНЦЕР продукт

Овој продукт во својот состав содржи исклучиво растителни екстракти од повеќе билки, чија ефикасност е по...
Докажан хербален АНТИКАНЦЕР продукт (фото)

ВАРУПОТЕНТ – за повозбудливи утра

Машката импотенција повеќе не е причина за грижа.
ВАРУПОТЕНТ – за повозбудливи утра (фото)

10 причини зошто треба да пиете вода со ѓумбир

Ѓумбирот потекнува од Кина, каде што луѓето веќе со векови секојдневно го додаваат во чајот, водата и хра...
10 причини зошто треба да пиете вода со ѓумбир (фото)

Состојки кои треба да ги внесувате со појадокот

Појадокот е најважниот оброк во денот, посебно поради тоа што тој помага при регулирање на вашиот метабол...
Состојки кои треба да ги внесувате со појадокот (фото)

Менопауза – како да ја пречекате подготвени?

Менопаузата е нормален дел од стареењето на жената. Како што жената старее, настапува постепено намалувањ...
Менопауза – како да ја пречекате подготвени? (фото)

5 утрински навики за подобар почеток на денот

Овие 5 утрински навики ќе ви помогнат полесно да се расоните наутро, ќе ви го подобрат денот и ќе направа...
5 утрински навики за подобар почеток на денот (фото)

Зошто е важно да јадете лубеница?

Можеме да кажеме дека најмногу се радуваме на летото поради тоа што е оној период од годината кога јадеме...
Зошто е важно да јадете лубеница? (фото)

Папаја - оружјето против болестите на модерното време

Витамините и ензимите на ова слатко тропско овошје може да го победат карциномот.
Папаја - оружјето против болестите на модерното време (фото)

Varumin – докажан антиканцер производ

Varumin е хербален традиционален лек кој содржи исклучиво растителни екстракти од повеќе билки. Тој има и...
Varumin – докажан антиканцер производ (фото)

Ајдучка трева - решение за вашите здравствени проблеми

Сигурно досега сте слушнале за ајдучката трева, но можеби не сте знаеле за нејзините прибодивки и зошто е...
Ајдучка трева - решение за вашите здравствени проблеми (фото)

Здравствени придобивки од чајот

Покрај тоа што на сите ни се допаѓа мирисот на чајот, докажано е и дека чаевите се добри за вашето здравј...
Здравствени придобивки од чајот (фото)

Храна богата со магнезиум која треба да ја додадете во вашата исхрана

Доколку сте одлучиле сериозно да се погрижите за тоа да имате поздрава исхрана, тогаш задолжително додаде...
Храна богата со магнезиум која треба да ја додадете во вашата исхрана (фото)

Навики кои негативно влијаат врз вашето орално здравје

Миењето на забите и четкањето со конец не е доволно за вашите заби да бидат потполно здрави. Потребно е д...
Навики кои негативно влијаат врз вашето орално здравје (фото)

7 намирници за одличен имунитет

Тоа што времето сѐ повеќе се затоплува не значи дека треба да престанете да внимавате на вашето здравје и...
7 намирници за одличен имунитет (фото)

6 здрави намирници кои секогаш треба да ги имате во вашата кујна

Зарем има нешто подобро од тоа да консумирате здрава храна, а секогаш да се чувствувате сити?
6 здрави намирници кои секогаш треба да ги имате во вашата кујна (фото)
1 2 3
Varumin

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com