rak
Општи карактеристики

Рак, четвртиот знак во хороскопот, е тип на знак каде спаѓаат луѓето за кои домот е се во животот. Оние родени во овој знак се видови на луѓе кои со големо задоволство наоѓаат релаксација и уживање во домот и семејството. Повеќе од веројатно е нивното семејство да биде големо, колку што е можно повеќе. Ракот е весел ако животот во неговиот дом  е спокоен и хармоничен. Тој, исто така, има тенденција да биде патриотски настроен.

Раковите се често со променлив карактер. Овие луѓе се упорни и со силна волја и сакаат да се пробијат по патот низ животот. Понекогаш тие ја користат емоционалната манипулација да ги остварат своите цели.

Добрата меморија на Ракот е основа за раскажување приказни на трпезата и не бидете изненадени ако овие луѓе се емоционални за нештата. Оние родени под овој знак имаат лесно ранливо срце, карактеристика која не е најдобра. Ракот понекогаш има голема тешкотија во споделување на своите тајни, а тоа е во зависност од неговото расположение во моментот.

Ако нивната љубезност и позитивна енергија не направат трик за да го добијат тоа што го посакуваат, сепак, тие не ја користат доволно својата емоционална манипулација за да направат работите да се одвиваат по нивно. За остварување на целите тие најмногу се мотивирани од домот и најблиските.

Со Ракот владее Месечината-големата мајка на небото според античката митологија. Тоа кај Ракот се манифестира со неговиот мајчински инстинкт и желбата да се заштити домот и огништето. Месечината е поврзана со плодноста, исто така, квалитет кој е најкарактеристичен за Ракот.

Елемент: Вода

Група: Емоционална

Поларитет: Негативен

Омилена боја: Бела, сребрена

Владејачка планета: Месечина

Куќа на владеење: Четврта

Спротивен знак: Јарец

Среќен камен: Бисери

Период: Јуни 21 - Јули 22

Силни страни: Сочувство, емоционална чувствителност, жестока заштита на најблиските, истрајност.

Слабости: Манипулативни, индиректни конфликти, заглавени во минатото, несигурни.

Карактеристични белези: Тркалезно лице, истакнати гради, тенденција за преземање одговорност.

Сакаат: Релаксирање во близина на вода, уметноста, домашно хоби, добар оброк со пријателите, помагање на најблиските.

Не сакаат: Странци, откривање на личниот живот, секоја критика на мама.

Најдобра средина: На Ракот секогаш ќе му биде многу удобно дома, во близина на семејството, меѓу веќе познати работи и драги пријатели.

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com